Worki pod oczami – jak sobie z nimi radzić? Worki pod oczami to najczęściej wynik niewyspania, zmęczenia lub stresu. Podpuchnięte oczy wyglądają niezdrowo i nieładnie, warto więc nie dopuszczać do takiego stanu.
W przypadku osób młodych do powstawania worków pod oczami przede wszystkim przyczynia się styl życia, u starszych są objawem starzenia się skóry i zmniejszenia jej jędrności.
Skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka ( 0,5 mm grubości) i delikatna, pozbawiona gruczołów łojowych niemalże całkowicie, dlatego nadmierne nagromadzenie płynów jest dobrze widoczne i wręcz wyeksponowane.
W tym miejscu skóra posiada niewielkie ilości kolagenu i elastyny, więc starzeje się bardzo szybko, łatwo ulega przesuszeniu i podrażnieniom wywołanym czynnikami zewnętrznymi np. promieniowaniem UV albo zwyczajnym pocieraniem.
Wraz z wiekiem ( już od 25 roku życia)skóra traci białka odpowiedzialne za jej zdrowy wygląd – jędrność, napięcie i odpowiednią gęstość ( kolagen i elastyna) oraz naturalnie występujący w skórze kwas hialuronowy, który jest odpowiedzialny za prawidłowe nawilżenie komórek, co wpływa na gładkość skóry.
Worki pod oczami pojawiają się głównie rano i wtedy są najbardziej widoczne. Dzieje się tak dlatego, że podczas snu nie poruszamy powiekami, a taki bezruch sprzyja zastojowi płynów i tłuszczu wokół oczu. W ciągu dnia intensywny ruch powiek zapobiega obrzękowi i jednocześnie powoduje, że potrafi samoistnie zniknąć
w niedługim czasie po przebudzeniu ( 1 – 2 godziny).
Worki pod oczami
Główne przyczyny powstawania worków pod oczami:
- niehigieniczny tryb życia – stres, przemęczenie, niewystarczająca ilość snu ( wraz z wiekiem każda ” zarwana” noc odbija się na wyglądzie coraz bardziej niekorzystnie i potrzeba więcej czasu, aby nieładna opuchlizna ustąpiła)
- niewłaściwa dieta – bogata w produkty mocno przetworzone, ze zbyt dużą ilością soli, która zatrzymuje wodę
w organizmie i przyczynia się do powstawania obrzęków - występowanie worków pod oczami może być wynikiem niedoborów witamin ( K, A, C, E ) i żelaza
- nadmiar kawy i alkoholu
- zbyt mała ilość przyjmowanych płynów ( właściwe nawodnienie ma znaczący wpływ na elastyczność skóry)
- brak codziennej, odpowiedniej pielęgnacji skóry pod oczami
- choroby ogólnoustrojowe np. cukrzyca, choroby układu krążenia, dysfunkcje nerek, choroby tarczycy
- przyjmowanie niektórych leków np. w trakcie kuracji hormonalnych
- czynniki dziedziczne ( w tym przypadku nie mamy istotnego wpływu na występowanie obrzęków pod oczami, ale możemy próbować zmniejszyć ich nieestetyczny wygląd)
- proces starzenia się – starsze osoby mają predyspozycje do tzw. przepuklin tłuszczowych, które objawiają się właśnie workami pod oczami, taką przypadłość można zlikwidować jedynie chirurgicznie
- alergie
- palenie papierosów.
Profilaktyka worków pod oczami
Skuteczne zapobieganie obrzękom wokół oczu zależy przede wszystkim od przyczyn ich powstawania. Odpowiedni tryb życia oraz właściwa pielęgnacja delikatnej skóry wokół oczu powinny wyeliminować problem lub znacznie ograniczyć częstość jego występowania:
- zadbaj o odpowiednią ilość i jakość snu
- w miarę możliwości unikaj stresu i nie odmawiaj sobie prawa do odpoczynku nawet w ciągu dnia ( krótka drzemka cudownie regeneruje organizm! )
- pamiętaj o właściwym nawodnieniu, wypijaj w ciągu doby ok. 2,5 l płynów
- ogranicz używki – alkohol i papierosy destrukcyjnie wpływają na cerę i mogą być przyczyną obrzęków pod oczami, znacznie przyspieszają starzenie się skóry
- zwracaj uwagę na to, co jesz, postaw na tzw. zdrową żywność
- dbaj o skórę wokół oczu – używaj specjalnych kremów przeznaczonych pod oczy
- unikaj zbyt obfitych kolacji, szczególnie spożytych tuż przed snem
- ogranicz spożycie cukru
- dokładnie oczyść skórę przed snem, demakijaż twarzy i oczu to podstawa zdrowego i ładnego wyglądu.
Jeśli uważasz, że nie posiadasz wystarczającej wiedzy i nie wiesz jak walczyć z tą kłopotliwą przypadłością albo chcesz potwierdzić, że to co robisz jest odpowiednie dla Twojej skóry – zapraszamy na konsultację do naszych kosmetologów. W oparciu o rzetelną wiedzę i doświadczenie udzielimy wyczerpujących odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, doradzimy jak pielęgnować skórę, zapobiegać powstawaniu worków pod oczami oraz jak skutecznie walczyć, gdy już wystąpią.
Jeśli przed ważnym wydarzeniem wstaniesz rano i zobaczysz, że akurat dzisiaj masz worki pod oczami – nie panikuj
i nie martw się! Możesz liczyć na naszą pomoc – nie zwlekaj i zadzwoń, a my postaramy się, abyś szybko pozbyła się niechcianych obrzęków i mogła cieszyć się promienną, ładną cerą.
Sprzymierzeńcem kobiety w ukryciu pewnych niedoskonałości wyglądu jest oczywiście makijaż. Wprawdzie nie zlikwiduje worków pod oczami, ale może skutecznie je zamaskować i poprawić Twoje samopoczucie.
Jak się pozbyć worków pod oczami?
Worki pod oczami – jak się ich pozbyć?
Oprócz profilaktyki polegającej na zdrowym trybie życia nie wolno zapominać o odpowiedniej pielęgnacji skóry wokół oczu:
- używaj kremów pod oczy, które zawierają składniki o właściwościach przeciwobrzękowych – algi, kasztanowiec, wąkrota azjatycka, lukrecja, kofeina, aloes, ogórek, miłorząb japoński, bławatek
- dobry krem pod oczy powinien zawierać również kwas hialuronowy, dzięki czemu odpowiednio nawilża skórę
- stosuj zimne okłady z rumianku i czarnej herbaty
- szybkie i skuteczne są zimne kompresy ( np. z lodu) oraz chłodzące żele, praktyczną metodą jest przechowywanie kremu pod oczy w lodówce
- masaż okolicy oczu doskonale poprawia elastyczność skóry oraz przyspiesza wchłanianie nagromadzonego płynu
- płatki pod oczy nasączone składnikami aktywnymi ( np. płatki hialuronowe ) stosowane na noc doskonale nawilżają, odświeżają i zapobiegają powstawaniu obrzęków.
Jeśli podejrzewasz, że worki pod oczami mogą być efektem alergii – konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty dermatologa lub alergologa. Lekarz zdecyduje o ewentualnym przyjmowaniu leków antyhistaminowych.
Czy są zabiegi medycyny estetycznej, które likwidują worki pod oczami?
Worki pod oczami występujące u osób starszych są praktycznie niemożliwe do usunięcia domowymi sposobami. Powstają w wyniku starzenia się skóry, są objawem jej wiotczenia wynikającego ze zmian strukturalnych i wymagają profesjonalnej ingerencji. Oczywiście nigdy nie należy rezygnować z odpowiedniej pielęgnacji i właściwego trybu życia, nie mniej w niektórych przypadkach niezbędna jest operacja plastyczna w obrębie powiek dolnych
i przegrody oczodołowej.
Przed ingerencja chirurgiczną ( dotyczy to również młodych osób, u których worki pod oczami z różnych względów wymagają zaangażowania profesjonalisty) warto jednak skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, które charakteryzują się dużą skutecznością, a jednocześnie są zdecydowanie mniej inwazyjne np.
Dzięki zabiegom pod oczy można szybko i skutecznie pozbyć się cieni i worków pod oczami.
- Do zabiegów pomagających zwalczyć Zmarszczki wokół Oczu zaliczamy:
- Toksyna Botulinowa
- Mezoterapia Igłowa
- Mezoterapia Mikroigłowa
- Peelingi medyczne
- Radiofrekwencję Mikroigłową
- BLOOMEA PARIS
A także zabiegi laserowe takie jak:
Zobacz również: