rezerwacja@jetsetclinic.pl

Blizny potrądzikowe

Blizny potrądzikowe – w jaki sposób powstają i jak z nimi walczyć

Blizny potrądzikowe – w jaki sposób powstają i jak z nimi walczyć

Blizny potrądzikowe. W jaki sposób powstają i jak z nimi walczyć. Trądzik pospolity to jedna z najczęściej występujących chorób dermatologicznych. Jest schorzeniem głównie ludzi młodych –  dotyczy nawet ok. 95 % młodzieży  w wieku 16 – 19 lat, ale i osoby dojrzałe borykają się z tym problemem coraz częściej.  Występuje jednakowo u obu płci, jednak panowie zazwyczaj  przechodzą cięższe postacie. Ocenia się, że postać łagodna obejmuje 85% przypadków, natomiast pozostałe 15%  zachorowań to postać ciężka.

Blizny potrądzikowe
Blizny potrądzikowe

Trądzik to bardzo powszechna choroba, a przewlekły stan zapalny skóry związany jest z nadmierną produkcją łoju.
Zmiany trądzikowe przeważnie  występują na twarzy, plecach, dekolcie i najczęściej obserwujemy zwiększony łojotok, w wyniku którego powstają zaskórniki, krosty, grudki, cysty, nacieki zapalne.

Blizny potrądzikowe

Jakie są przyczyny powstania trądziku?

Trądzik jest schorzeniem o szerokiej etiologii,  główny czynnik wywołujący objawy skórne to nadaktywność gruczołów łojowych i spowodowany tym łojotok.

  • Na powstanie zaburzeń mają wpływ predyspozycje genetyczne oraz zakłócona gospodarka hormonalna.  Hormony nasilające łojotok to głównie męskie hormony płciowe – androgeny ( progesteron i prolaktyna).
  • Stres powoduje zwiększenie działania hormonów i dlatego pogorszenie stanu skóry obserwujemy w okresie gorszej kondycji psychicznej.
  • Niedobór witamin A, E, C, B, PP wpływa na wzrost łojotoku.
  • Witamina A ( a raczej jej brak ) ma znaczenie dla prawidłowego procesu rogowacenia ujść gruczołów łojowych. Przyczynia się do powstawania zaskórników, które są początkiem zmian skórnych przy trądziku.
  • Obecność bakterii z rodzaju tlenowych ziarenkowców na powierzchni gruczołów łojowych oraz bakterii Propionibacterium acnes wewnątrz tych gruczołów. Obecne drobnoustroje powodują stan zapalny wokół gruczołu i mieszka włosowego, przez co powstają krosty, cysty i guzki. W najbardziej zaawansowanych rodzajach trądziku mamy do czynienia z bakteriami z rodziny  gronkowców ( gronkowiec złocisty) oraz drożdżakami.

Objawy trądziku

  • Zaskórniki otwarte o drożnych ujściach gruczołów łojowych, potocznie nazywane wągrami. Mają ciemne zabarwienie spowodowane  utlenianiem zawartości gruczołu poprzez kontakt z powietrzem.
  • Zaskórniki zamknięte o niedrożnych ujściach gruczołów łojowych są drobne, lekko wypukłe, o żółtej barwie, słabo widoczne.
  • Grudki, krostki są charakterystyczne dla średniego nasilenia choroby. Są to zmiany wypukłe, czerwone.
  • Guzki ropne to ciężki i problematyczny objaw trądziku. Mają sino – czerwoną barwę, sięgają aż do skóry właściwej i pozostawiają po sobie nieestetyczne, trwałe blizny.

Skąd biorą się blizny potrądzikowe?

Trądzik, jako choroba, doczekał się wielu klasyfikacji, biorąc pod uwagę przebieg schorzenia wyróżniamy:

  • trądzik łagodny – zaskórnikowy, grudkowy, krostkowy
  • trądzik umiarkowany – guzkowy, grudkowo – krostkowy
  • trądzik ciężki – guzkowy, ropowiczy, bliznowaty, piorunujący, odwrócony, skupiony.

Zmiany potrądzikowe najczęściej są konsekwencją  trądziku bliznowatego, martwiczego,  ropowiczego,  skupionego  krostkowego oraz samouszkadzającego.

  • Trądzik krostkowy – twarde, bolesne krosty i guzki ewoluują w ropne wypryski może pozostawić po sobie blizny i przebarwienia.
  • Trądzik ropowiczy – wskutek stanu zapalnego powstają zaskórniki, krosty, grudki i zmiany ropne –   po wygojeniu stanu zapalnego  pozostawia blizny.
  • Trądzik skupiony – występuje głównie u mężczyzn, tworzą się nacieki i torbiele ropne – pozostawia blizny przerosłe, będące wynikiem nieprawidłowego procesu gojenia.
  • Trądzik bliznowaty – w jego przebiegu obserwujemy  twarde guzki, a w ich obrębie  powstają blizny
    i bliznowce( niewielkie guzy w miejscu gojenia).
  • Trądzik martwiczy – wykwity, krostki, grudki, torbiele ropne rozwijają się na skórze owłosionej głowy lub na linii włosów, często ulegają martwicy i  pozostawiają nierówne blizny.
  • Trądzik samouszkadzający – w tym przypadku powikłania występują na własne życzenie chorego  i są wynikiem mechanicznego usuwania zmian np. wyciskania. Efektem takich praktyk są zmiany zapalne, owrzodzenia i nadżerki pozostawiające po sobie brzydkie przebarwienia i blizny.

Trwałe zmiany skórne w przebiegu trądziku mają kilka przyczyn:

  • niewłaściwa higiena i nieodpowiednie zabiegi kosmetyczne ( lub ich całkowity brak ) w czasie choroby
  • nieprawidłowe leczenie
  • wyciskanie oraz  rozdrapywanie  pojawiających się zmian
  • głęboka infekcja bakteryjna powodująca zakażenie zmian skórnych.

Usuwanie blizn po trądziku

Blizny nie są zagrożeniem dla zdrowia, ale stanowią problem estetyczny i mogą być przyczyną dyskomfortu,  obniżonej samooceny i kompleksów, a co za tym idzie – zaburzonych kontaktów z otoczeniem.  Przebyty trądzik może pozostawić brzydkie ślady na całe życie, warto więc nie dopuścić do takiej sytuacji.

Leczenie zmian potrądzikowych trzeba rozpocząć jak najwcześniej, mamy  wtedy większą szansę na lepszy rezultat. Odpowiednie  preparaty na blizny( maści i kremy ) mogą znacznie zmniejszyć ich widoczność, ale po profesjonalną pomoc należy zwrócić się do salonu kosmetycznego i rozważyć skorzystanie z nowoczesnych rozwiązań  kosmetologii i medycyny estetycznej.

  • Peeling chemiczny

Złuszcza uszkodzoną warstwę skóry i zwiększa jej barierę ochronną, zmniejsza blizny potrądzikowe. Poprawia koloryt skóry, wyrównuje przebarwienia i wygładza zmarszczki.

Medyczne peelingi chemiczne

  • Laseroterapia

  • Dermabrazja laserowa

Skuteczność lasera w leczeniu potrądzikowych blizn zanikowych określa się na 50 – 80 %, to jedna z najlepszych metod.  Stymuluje przebudowę skóry i jej regenerację, spłyca nieestetyczne blizny, poprawia napięcie skóry.

Laseroterapia Fotona 

Laserowe usuwanie blizn i przebarwień

Dermabrazja laserowa to zabieg głęboko złuszczający, jego efektem jest oczyszczona skóra, zmniejszone pory, zredukowane blizny i przebarwienia.

Radiofrekwencja (RF) Mikroigłowa

Jedno z najlepszych narzędzi do poprawy kondycji skóry. Zakres działania jest ogromny, m.in. redukuje blizny
i  przebarwienia, poprawia koloryt skóry.

Masz problemy z trądzikiem albo po zakończonym leczeniu chcesz pozbyć się nieestetycznych pozostałości ?

Zapraszamy do kontaktu, umów się na konsultację. Otrzymasz od nas wyczerpujące informacje odnośnie Twojego problemu i wspólnie ustalimy, w jaki sposób możemy pomóc, aby efekty były najlepsze z możliwych. Zabiegi
w naszej klinice to profesjonalizm, wiedza i  bezpieczeństwo. Pamiętaj, że swojego zdrowia i urody nie możesz powierzać przypadkowym osobom, a miejsce zabiegów musi zapewniać najwyższe standardy.

Konsultacja u kosmetologa Warszawa 

Zobacz również:

 

 

Zadzwoń do nas

+48 22 468 08 08

Umów się na wizytę

rezerwacja@jetsetclinic.pl

UMÓW KONSULTACJĘ LUB WIZYTĘ

Wypełnij formularz, a my szybko oddzwonimy do Ciebie!

Możesz też zadzwonić +48 22 468 08 08 lub napisać do nas rezerwacja@jetsetclinic.pl