Blizny stanowią poważny problem estetyczny wielu ludzi na świecie. Często stanowią przyczynę dużego psychicznego dyskomfortu, a w konsekwencji mogą znacząco wpłynąć na pogorszenie jakości życia człowieka.
Jak definiujemy pojęcie blizny?
Blizną nazywa się tkankę łączną włóknistą, powstającą w wyniku procesu naprawczego będącego reakcją organizmu na uszkodzenie skóry lub innych tkanek.
Rodzaje blizn
blizny pooperacyjne (powstają po wykonaniu określonego zabiegu operacyjnego, np. po cesarskim cięciu)
blizny pooparzeniowe (powstają po oparzeniach skóry. Struktura tych blizn jest bardzo nierówna, a proporcje kolagenu są zaburzone)
blizny pourazowe (następują w wyniku urazów mechanicznych i chemicznych, po skaleczeniu lub wypadku)
blizny potrądzikowe (powstają, ponieważ trądzikowi towarzyszą zmiany ropne oraz stany zapalne, które sprzyjają nieprawidłowemu gojeniu. Obraz kliniczny tego typu blizn to liczne drobne, kraterowate zagłębienia, które z czasem mogą się rozszerzać. Blizny potrądzikowe należą do blizn zanikowych, ponieważ problemem jest ubytek tkanki łącznej)
rozstępy (powstają w wyniku nadmiernego i zbyt szybkiego rozciągania się skóry wskutek zmian hormonalnych, chorób tkanki łącznej lub wpływu leków na zawartość kolagenu w skórze)
blizny pozapalne (powstają w wyniku zejścia zmian ropnych bądź zapalnych w przebiegu chorób takich jak: trądzik lub ospa wietrznej
blizny przerostowe (powstają w granicach blizn pozapalnych, pooparzeniowych, pooperacyjnych, pourazowych . Cechują się zbliznowaciałymi, wypukłym zgrubieniami, które wykazują się nadmierną spoistością)
blizny zanikowe (najczęściej tworzą się wskutek stanu zapalnego w przebiegu ospy wietrznej, trądziku lub innego rodzaju schorzeń, a rzadziej na skórze dotkniętej urazem mechanicznym lub po zabiegu chirurgicznym)
blizny linijne (powstają najczęściej po zabiegu operacyjnym lub urazie mechanicznym. Należą do blizn najszybciej zanikających lub pozostawiających po sobie prawie niewidoczny ślad, ponieważ tworzą się równolegle do naturalnego fałdu skóry)
keloidy (bliznowce) powstają najczęściej w miejscach po wcześniejszych urazach przede wszystkim na skórze ramion i klatki piersiowej czyli tam, gdzie na skórę oddziałują największe siły wzmożonego napięcia. Tworzą się w wyniku nadmiernego przerostu tkanki łącznej i są większe niż miejsce urazu. U niektórych osób mogą pojawić się bez konkretnej przyczyny.
Czynniki predysponujące powstawanie blizn
predyspozycje genetyczne,
wiek,
rasa,
lokalizacja powstałej blizny,
rodzaj urazu,
napięcie tkanek
choroby współtowarzyszące oraz stan ogólny pacjenta,
przebieg procesu gojenia rany,
Zabiegi jakie wykonujemy na blizny
Blizny to problem estetyczny, na który doskonałą odpowiedzią są zabiegi kosmetologiczne oraz zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Klucz do sukcesu w terapii blizn to dobra diagnoza i dobór odpowiedniego zabiegu.
W naszej klinice oferujemy następujące zabiegi do usuwania bliz: