Zabiegi na nadpotliwość. Masz dosyć mokrych plam pod pachami? Męczą Cię wilgotne dłonie? A może dyskomfort jest spowodowany nadpotliwością stóp? Czy istnieją jakieś zabiegi, aby zmniejszyć problem nadpotliwości?
Co to jest nadpotliwość?
Pocenie się jest kontrolowane jest przez autonomiczny układ nerwowy i jest zjawiskiem czysto fizjologicznym, czyli nie zależnym od naszej woli. Odgrywa bardzo ważną rolę w termoregulacji organizmu, pozwalając na jego chłodzenie. Nadpotliwość to nadmierne wydzielanie potu. Objawia się zazwyczaj na dłoniach, stopach i pachach.
Przyczyny powstawania nadpotliwości.
- Zaburzenia endokrynologiczne, np. tarczycy czy przysadki mózgowej.
- Wysokie temperatury.
- Stany fizjologiczne, tj. ciąża, okres okołomenopauzalny, dojrzewanie.
- Niewydolność serca.
Zabiegi na nadpotliwość.
- Pierwszym zabiegiem wykonywanym na problem nadpotliwości jest Radiofrekwencja Mikroigłowa. Zabieg polega na nakłuwaniu i jednoczesnym podgrzewaniu tkanki przy pomocy energii o częstotliwości radiowej. Podczas zabiegu temperatura w okolicy gruczołów potowych zostaje podniesiona, a wyniku kontrolowanego podgrzewania dochodzi do zblokowania gruczołów potowych. Przed procedurą miejsce zabiegowe zostaje znieczulone. Zabieg powtarzamy co 3-4 tygodnie.
- Drugim zabiegiem na nadpotliwość jest botoks, który hamuje uwalnianie neuroprzekaźników, w tym acetylocholiny. Procedura polega na iniekcyjnym zaaplikowaniu preparatu toksyny botulinowej typu A. Prawidłowo wykonany zabieg pozwala cieszyć się ograniczonym poceniem około 6 miesięcy.
Nieleczona nadpotliwość może prowadzić do zaburzeń naskórka, który ulega maceracji, przez co narażony jest na obtarcia oraz przezskórną absorpcję czynników szkodliwych. Często skutkuje również odczuwaniem dyskomfortu oraz zaniżeniem samooceny.
Zobacz również