rezerwacja@jetsetclinic.pl

Czym jest blizna - laserowe usuwanie blizn warszawa

Laserowe usuwanie blizn – Czym jest blizna i jak sobie z nią radzić?

Laserowe usuwanie blizn – Czym jest blizna i jak sobie z nią radzić?

Laserowe usuwanie blizn

Kto z nas nie ma blizn na ciele? Wypadki chodzą po ludziach, a po większości z nich zostają ślady na całe życie. Czy tak musi być? Czy istnieją jakieś zabiegi, które poprawiają wygląd blizn, bądź wręcz całkowicie je usuwają? Kiedy najlepiej rozpocząć pracę z blizną? Zapraszam do przeczytania artykułu.

Czym jest blizna?

Blizna – najprościej mówiąc to zmiana na skórze, która powstała w wyniku procesu gojenia rany w następstwie urazu mechanicznego, termicznego, chemicznego lub po stanie zapalnym. Patrząc na własne ciało z łatwością możemy określić, czy dany fragment zawiera bliznę, ponieważ wyróżnia się ona na tle zdrowej skóry. Blizna nie ma przydatków skóry, tzn. włosów, naczyń, a więc ma białą postać, twardszą od zdrowej skóry, która nawet po potarciu nie zaróżowi się.

Od momentu uszkodzenia skóry rozpoczyna się w tkance proces zapalny, który ma za zadanie odbudować ubytek nową tkanką, która na początku zawiera naczynia krwionośne, jest zaróżowiona i reaktywna, by następnie przekształcić się w tkankę łączną. Remodeling blizny rozpoczyna się już około siódmego dnia od urazu (!) i trwać może kilka miesięcy. Nowo powstały kolagen typ III zostaje uporządkowany w regularne struktury z kolagenu I, a blizna zwiększa swoją wytrzymałość mechaniczną.

Czynniki wpływające na powstawanie blizn:

  • wiek,
  • kolor skóry,
  • stan ogólny zdrowia, w tym choroby współistniejące (nerek, wątroby),
  • cukrzyca, 
  • zaburzenia hormonalne,
  • zaburzenia krzepnięcia,
  • przyjmowane leki, 
  • genetyka,
  • zakażenie rany, 
  • niewłaściwa pielęgnacja rany.

Jakie są rodzaje blizn?

Rodzajów blizn pewnie może być tyle, ile przypadków, podczas których powstają. Do najpopularniejszych należą:

Ich popularność wynika oczywiście ze zwiększonej częstotliwości ich powstawania. Niech uderzy w stół ten, kto nigdy nie skaleczył się nożem albo nie oparzył. Zazwyczaj w takich sytuacjach machamy ręką i żyjemy dalej. Bywa, że niekiedy blizna jest w miejscu ogólnie dostępnym, jak np. twarz, dłonie bądź, nawet jeżeli jest ukryta, stanowi aspekt, który zaniża naszą samoakceptację. Może to być punkt, linia, a nawet większy „placek”. Warto również wspomnieć, że istnieją takie blizny, jak bliznowce, do których należy zachować pełen respekt, gdyż one nie lubią podgrzewania, a działanie wysoką temperaturą może spowodować nawet rozrost blizny!

Kiedy najlepiej rozpocząć pracę z blizną?

Ze względu na fizjologię powstawania blizny, najlepiej zacząć pracę nad blizną w momencie, którym strupek odpadnie, a miejsce jest zróżowione. Wtedy jeszcze mamy możliwość zredukowania blizny nawet do 0, ponieważ kolagen typu III jest bardzo plastyczny i łatwo ulega działaniom zabiegów. 

A jeżeli blizna jest już „stara” i biała? No cóż, kolagen typu I jest uporządkowany i zmiany w obrębie są utrudnione, ale nie niemożliwe. Z powodzeniem opracowujemy blizny, które zakończyły już swój proces gojenia, jednak wymaga to innych procedur oraz pielęgnacji. 

A jak już się skaleczymy to co?

  • Systematycznie oczyszczamy ranę, aby nie doszło do zakażenia.
  • Stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych.
  • Unikamy zbędnego napinania rany.
  • Unikamy ekspozycji na słońce i solarium.
  • Nie zdrapujemy strupków.

Jakie zabiegi możemy wykonać na blizny?

Czy należy się pogodzić z tym, że blizna już z nami zostanie? Niekoniecznie! Naprzeciw wychodzi oczywiście technologia i zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej, jednak przez różnorodność technologii trudno się na coś zdecydować. Bywa również tak, niestety, że często obiecywane efekty nie nadchodzą, a my się zniechęcamy przeżytym już bólem, czy wydanymi pieniędzmi. Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabiegu na usunięcie blizny?

Zabieg powinien starać się przywrócić unerwienie i ukrwienie, ponieważ tkanka łączna jest uboga. A poprawa w tym obszarze wypływa na konsystencję, koloryt oraz elastyczność blizny.

1. Laserowy zabieg na blizny FOTONA

Zabieg, który składa się z dwóch procedur. Jedna z nich jest cieplna, działa na odbudowę nerwów, naczyń, które wpłyną na elastyczność, koloryt oraz przebudowę blizny. Dochodzi do zwiększenia odżywienia blizny. Druga, która łączy w sobie i podgrzanie i odparowanie, czyli pracujemy nad strukturą oraz gęstością. Zabieg idealny zarówno dla blizn starych oraz nowych. Tkanka ulega wygładzeniu, uelastycznieniu, odżywieniu, a struktura blizny wygładzeniu. Bez względu na to czy to blizna po trądziku, czy blizna po cesarskim cięciu — laserowe usuwanie blizn FOTONA to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Wykonujemy ten zabieg w serii w odstępach miesięcznych. 

2. Mezoterapia igłowa

Zabieg mezoterapii igłowej, który polega na nakłuwaniu i aplikowaniu do blizny enzymów kolagenazy, lipazy oraz liazy, które zmiękczają, uelastyczniają oraz wpływają na plastyczność blizny. Przebudowie ulega kolagen oraz zmienia się wygląd, odżywienie, a także twardość blizny. Zabieg lepiej się sprawdza na starych bliznach oraz rozstępach, przywracając tkance lepsze czucie oraz koloryt. 

3. Radiofrekwencja mikroigłowa

Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej polega na nakłuwaniu i podgrzewaniu falą radiową, czyli prądem o częstotliwości radiowej. Tego typu zabieg zmusza nie tylko bliznę do przebudowy, ale również tkanki z nią sąsiadujące. Lepiej się sprawdza przy starych bliznach. Dosyć długo czeka się na efekty, ale zabieg wart swojej ceny. Wykonujemy go zawsze w serii, w odstępach miesięcznych.

Blizny to temat powszechny i dotyczy w zasadzie każdego z nas. Oczywiście, będą takie blizny, które chcemy zachować, ponieważ stanowią swego rodzaju pamiątkę po pewnych wydarzeniach. Większość z nich nie musi być nawet nieestetyczna. Jednak… tak jak wypadki chodzą po ludziach, tak blizny mogą powstawać i często powstają w miejscach, które nie są wybierane przez nas. Jeżeli jakaś blizna stanowi dla Ciebie problem estetyczny, sprawia, że czujesz się z tego powodu oszpecony czy po prostu wybrakowany wiedz, że nie musi tak być. Są zabiegi, a ze swojego doświadczenia dodam, że osobiście uważam te laserowe za najbardziej skuteczne, które pomogą przywrócić skórze dawny wygląd. 

Główny Kosmetolog Kliniki JETSET CLINIC Warszawa 

Mgr Dorota Konopka

 

Zadzwoń do nas

+48 22 468 08 08

Umów się na wizytę

rezerwacja@jetsetclinic.pl

UMÓW KONSULTACJĘ LUB WIZYTĘ

Wypełnij formularz, a my szybko oddzwonimy do Ciebie!

Możesz też zadzwonić +48 22 468 08 08 lub napisać do nas rezerwacja@jetsetclinic.pl