rezerwacja@jetsetclinic.pl

Usuwanie rozstępów

Jak pozbyć się rozstępów?

Jak pozbyć się rozstępów?

Jak pozbyć się rozstępów. Rozstępy – dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić. Rozstępy wyglądem przypominają blizny, a pojawiają  się wyniku gwałtownego rozciągania skóry, w efekcie czego dochodzi do zerwania sieci włókien elastynowych i kolagenowych tworzących jej  strukturę.  W miejscu pojawienia się rozstępów skóra jest pomarszczona, pozbawiona elastyczności i jędrności, nie ma tam gruczołów łojowych, potowych  i mieszków włosowych.

Proces powstawania rozstępów dzielimy na dwa etapy:

  • Faza zapalna,  trwa kilka miesięcy ( około pół roku). Pod wpływem napięcia skóra skóra swędzi, szczypie
    i pęka, a zmiany są czerwone i obrzęknięte.  Na tym etapie zmiany są najbardziej podatne na zabiegi mające na celu  zmniejszenie ich widoczności.
  • Faza zanikowa  ( faza bliznowacenia ) – rozstępy bledną, zmieniają barwę z czerwono – fioletowej na białą,  a na powierzchni skóry łatwo wyczuwamy ubytki i zagłębienia ( tzw. pasma wrzecionowate).

Rozstępy najczęściej pojawiają  na udach, piersiach, brzuchu, pośladkach i ramionach. Są przyczyną wielu kompleksów –   przez rozstępy czujemy się mniej atrakcyjni i staramy się zakrywać te okolice ciała, na których są widoczne.

Usuwanie rozstępów
Jak pozbyć się rozstępów?

Przyczyny powstawania rozstępów

Rozstępy są nieestetycznym, ale powszechnym defektem skórnym i dotyczą wielu osób bez względu na wiek i płeć.  Co powoduje mniejszą elastyczność skóry i skłonność do uszkodzeń, czego rezultatem są właśnie rozstępy?

  • Predyspozycje genetyczne. Na kondycję skóry ma wpływ obniżona synteza włókien elastynowych i kolagenowych, wynikająca z cech dziedzicznych. Dobrym przykładem ilustrującym i potwierdzającym  taką zależność są np. osoby otyłe  cieszące się gładką skórą, bez śladów rozstępów.
  • Zaburzenia gospodarki hormonalnej. Podwyższony poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu negatywnie wpływa na strukturę skóry zmniejszając  jej elastyczność.  Poziom kortyzolu wzrasta nie tylko przy długotrwałym stresie, ale towarzyszy również  nadczynności nadnerczy, chorobie Cushinga i ciąży.
  • Zła pielęgnacja może powodować suchość skóry i zwiększać ryzyko pojawienia się rozstępów.
  • Nieodpowiednia dieta. Źle zbilansowana dieta nie dostarcza organizmowi niezbędnej ilości witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki którym skóra jest odpowiednie nawilżona i elastyczna.

U kogo najczęściej pojawiają się rozstępy?

Szybkie i intensywne rozciąganie skóry sprzyja powstawaniu rozstępów. Szczególnie narażone na nie są:

  • kobiety w ciąży
  • osoby otyłe
  • kulturyści
  • młodzież w okresie dojrzewania
  • osoby o dużych wahaniach masy ciała
  • osoby z predyspozycjami genetycznymi
  • osoby z chorobami endokrynologicznymi
  • chorzy przyjmujący glikokortykosteroidy ( potoczna nazwa – sterydy).

Jak pozbyć się rozstępów?

Rozstępy to nieodwracalny defekt skórny, nie da się ich usunąć. Dostępne na rynku preparaty i zabiegi kosmetyczne mogą jedynie zmniejszyć ich widoczność i wzmocnić skórę.

Warto pamiętać, że skuteczność środków i zabiegów zależy od tego, na jakim etapie zmian  je zastosujemy. Najlepsze efekty uzyskuje się działając na świeże, czerwone rozstępy. W fazie zapalnej jest możliwość stymulowania fibroblastów  (  są to komórki tkanki łącznej występujące w skórze właściwej odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny,  czyli głównych białek podporowych skóry) przez  co zapewniamy skórze regenerację  oraz  zwiększamy jej  elastyczność, gęstość, sprężystość i jędrność.

Zabieg usuwania rozstępów:

Domowe sposoby na rozstępy

Do walki z rozstępami przeznaczone są specjalne kremy, maści i olejki. Ich aplikowanie jest proste, ale wymaga systematyczności. Preparaty na rozstępy nawilżają, natłuszczają i ujędrniają skórę przez co działają na już obecne zmiany, a jednocześnie zapobiegają powstawaniu nowych. Skuteczność działania preparatów kosmetycznych wzmocnisz łącząc je z masażem, który pobudza krążenie krwi i limfy dzięki czemu zapewnia optymalne ukrwienie i odżywienie skóry.

Preparaty na rozstępy nakładaj zarówno na samą zmianę, jak i na  skórę w jej okolicy, powinny zawierać w swoim składzie:

  • kwas hialuronowy
  • wyciągi roślinne – z wąkroty azjatyckiej, skrzypu polnego, przywrotnika pospolitego
  • witaminy C i E
  • naturalne olejki – sojowy, arganowy, migdałowy
  • oliwę z oliwek
  • masło kakaowe i masło shea
  • glicerynę, D – pantenol, alantoinę.

Zabiegi kosmetyczne na rozstępy

Współczesna kosmetologia oferuje wiele zabiegów zmniejszających widoczność rozstępów i poprawiających kondycję skóry. Dodatkowym plusem profesjonalnych zabiegów jest pobudzanie procesów jej  odnowy.  Najlepsze rezultaty uzyskuje się stosując cykl zabiegów w kolejności dobranej przez specjalistę wg indywidualnych potrzeb pacjenta.

Profesjonalne zabiegi zwiększające zdolności regeneracyjne skóry:

Zapraszamy do naszej kliniki –  zabiegi będą dobrane  perfekcyjnie pod Twoje potrzeby i wykonane na najwyższym poziomie.

Zobacz również:

 

Zadzwoń do nas

+48 22 468 08 08

Umów się na wizytę

rezerwacja@jetsetclinic.pl

UMÓW KONSULTACJĘ LUB WIZYTĘ

Wypełnij formularz, a my szybko oddzwonimy do Ciebie!

Możesz też zadzwonić +48 22 468 08 08 lub napisać do nas rezerwacja@jetsetclinic.pl