Mezoterapia igłowa efekty? Mezoterapia igłowa to jeden z podstawowych zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetologicznych. Metoda aplikacji, rodzaj preparatu, postępowanie do zabiegu – to wszystko ma wpływ na efekt zabiegowy.
Ale kiedy właściwie możemy go zaobserwować?
Mezoterapia co to jest?
Mezoterapia to zabieg, który polega na podawaniu substancji aktywnych bezpośrednio do odpowiedniej warstwy skóry właściwej. W zależności od wskazania możemy wyróżnić mezoterapię bezigłową z użyciem prądu, mikroigłową wykonywaną urządzeniem z mikroigłami oraz igłową.
Do najbardziej popularnych składników aplikowanych podczas zabiegu należą:
- aminokwasy,
- peptydy,
- polinukleotydy,
- kwas hialuronowy,
- witaminy,
- bursztynian sodu.
Powyższe składniki mogą występować pojedynczo, bądź w postaci mieszanek. Korzystamy z gotowych ampułek bądź fiolek.
Zabieg mezoterapii igłowej można wykonać przy pomocy igły i strzykawki albo pistoletu Vital Injector 2. Terapeuta dobiera preparat oraz głębokość podania. Zwykle klasyczna mezoterapia nie przekracza głębokości 2mm, ponieważ to właśnie skóra właściwa potrzebuje tych cennych składników.
Mezoterapia igłowa efekty
Cała procedura rozpoczyna się od wywiadu zdrowotnego, określenia potrzeb skóry, znieczulenia kremem znieczulającym oraz dezynfekcji skóry. Podawanie preparatu jest stosunkowo szybkie i praktycznie bezbolesne. Choć odczucia podczas zabiegu mogą być inne w zależności od głębokości podania, a także ilości oraz wielkości depozytów.
Wskazania do zabiegu mezoterapii:
- sucha skóra,
- wiotka skóra,
- szara, ziemista cera,
- cienka, pergaminowa skóra,
- zmarszczki,
- przebarwienia,
- wypadanie włosów,
- wolny metabolizm komórek skóry,
- brak sprężystości skóry,
- mało elastyczna skóra,
- blizny, rozstępy,
- sińce i worki pod oczami.
Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii igłowej
- ciąża i karmienie piersią,
- alergia na składnik zawarty w preparacie,
- nieunormowana cukrzyca,
- opryszczka i inne wirusowe, grzybicze i bakteryjne infekcje skóry,
- stany zapalne,
- choroby nowotworowe,
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
- skłonność do bliznowców.
Efekty mezoterapii igłowej
Mezoterapię igłową wykonujemy w serii w odstępach dwutygodniowych. Terapeuta po przeprowadzeniu wywiadu dobiera odpowiedni preparat oraz ilość zabiegów. Często zdarza się tak, że rodzaj preparatu należy zmieniać w trakcie trwania jednej serii. Efekt zabiegu widoczny jest niemal od razu, ponieważ skóra jest lepiej odżywiona, ukrwiona, dotleniona, a po dwóch tygodniach zwiększa się elastyczność, jędrność, gładkość, koloryt oraz nawilżenie. Po wykonaniu serii zabiegowej możemy:
- zwiększyć nawilżenie,
- poprawić odżywienie skóry,
- dostarczyć skórze brakujących witamin i minerałów,
- usprawnić mikrokrążenie,
- zastymulować skórę do przebudowy włókien podporowych skóry,
- zwiększyć napięcie i elastyczność skóry,
- redukować oznaki starzenia się skóry,
- poprawić gęstość skóry,
- rozjaśnić, zlikwidować przebarwieni i wyrównać koloryt skóry,
- pogrubić skórę oraz naskórek,
- zminimalizować cienie i worki pod oczami,
- wypłycić zmarszczki,
- zredukować blizny oraz rozstępy,
- zastymulować skórę głowy do produkcji włosów.
Postępowanie po zabiegu mezoterapii igłowej
W przypadku mezoterapii igłowej ważne jest, aby klient w zaciszu domowym zadbał o czystość miejsca zabiegowego. Wiąże się z tym zmiana poszewki pościeli, ręczników oraz stosowanie się do aseptyki, czyli dotykania miejsc objętych zabiegiem jedynie czystymi oraz zdezynfekowanymi dłońmi przez okres gojenia. Warto zwrócić uwagę na charakter pracy klienta czy też towarzystwo w miejscu zamieszkania. Makijaż po takich zabiegach można wykonać dopiero po upływie 48godzin, a podczas procesu gojenia kremy stosowane do pielęgnacji powinny być bogate w składniki aktywne oraz wzmacniające regenerację, np. Cicaplast, Cicalfate czy Cetaphil. Jeżeli wśród domowników są dzieci oraz zwierzęta trzeba pamiętać o ograniczeniu kontaktu miejsca zabiegowego z czynnikami takimi jak sierść czy ślina. Unikamy przebywania w zadymionych pomieszczeniach oraz spożywania napojów alkoholowych. Siłownia, sauna czy basen powinna być odroczona do czasu całkowitego wygojenia.
Jak długo utrzymują się efekty mezoterapii igłowej?
Efekty mezoterapii igłowej wykonanej w serii mogą utrzymywać się nawet do pół roku i po tym czasie zalecane jest zazwyczaj ponowne zaaplikowanie preparatów w celu podtrzymania efektu. Należy mieć na uwadze, że na czas ich utrzymywania się wpływa przede wszystkim styl życia. Stosowanie używek, długie ekspozycje na promieniowanie UV, brak ruchu, nie spożywanie dostatecznej ilości wody, nieprawidłowa dieta, stres, brak snu, nieodpowiednia pielęgnacja domowa, ale również niektóre choroby przyczyniają się do zmniejszenia efektywności zabiegowej.
Podstawowe zalety zabiegu mezoterapii igłowej to małoinwazyjność, wysokie bezpieczeństwo, szeroki zakres wskazań, krótki okres rekonwalescencji, całoroczność oraz dostępność. Stanowi idealne rozwiązanie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn bez względu na wiek, kolor skóry czy rodzaj cery.
Zobacz również:
- Plan pielęgnacji porannej dla każdego
- Najlepsze domowe sposoby na poprawę jędrności ud
- Plan pielęgnacji wieczornej dla każdego
- Jak poprawić wygląd kolan?
- Stymulacja wzrostu i zagęszczenie włosów