Blizny potrądzikowe jak sama nazwa wskazuje powstają na skutek trądziku, a dokładniej nieprawidłowego bądź zbyt późno podjętego leczenia i nieodpowiedniej pielęgnacji domowej. Łagodne zmiany trądzikowe nie pozostawiają po sobie śladu. Blizny dotyczą osób, które zmagały się z jego ciężkimi odmianami takimi jak : trądzik piorunujący, trądzik młodzieńczy , trądzik ropowiczy, trądzik bliznowcowy. Wyraźnie widoczne i rozległe zmiany, szczególnie w obrębie twarzy mogą negatywnie oddziaływać na stan psychiczny pacjenta, wpływać na relacje społeczne, powodować dyskomfort i obniżać samoocenę.
Skąd te blizny ?
W przypadku trądziku blizny są konsekwencją stanu zapalnego i zmian ropnych wywołanych przez nadmiar łoju i bakterie. Powstają kiedy stany zapalne pojawiają się regularnie i nie goją się w odpowiedni sposób.
Pamiętaj ! Wyciskanie i rozdrapywanie tylko nasila ten stan zapalny i powoduje uszkodzenia mechaniczne skóry, a co za tym idzie wydłuża gojenie i znacznie zwiększa ryzyko powstania blizn.
Rodzaje blizn potradzikowych
Blizny potrądzikowe przybierają różną formę i często towarzyszą im przebarwienia pozapalne lub odbarwienia skórne. Na ich strukturę i wygląd wpływa m.in. wiek i zdolność organizmu do zwalczania stanów zapalnych i samoregeneracji. W większości przypadków przyjmują postać wgłębień i zapadnięć w tkance, określanych jako blizny zanikowe. Struktura skóry jest nierównomierna, przypomina małe dziurki.
Blizny potrądzikowe mogą również przyjmować postać keloidów i blizn przerosłych, które są wyniosłe ponad powierzchnię skóry i wypukłe. Powstają w wyniku nieleczonego lub źle leczonego zaawansowanego trądziku (cysty i guzki).
Kiedy rozpocząć terapię usuwającą blizny po trądziku?
Im wcześniej tym lepiej, kiedy trądzik zostanie już pokonany. Po zakończonym leczeniu trądziku, należy zachować odpowiedni odstęp przed rozpoczęciem zabiegów redukujących blizny. Kwestia czasu jest bardzo indywidualna i zależy chociażby od przyjmowanych wcześniej leków/ stosowanych maści i kremów oraz rodzaju dobranej terapii.
Tak jak w przypadku wszystkich blizn najlepsze efekty uzyskuje się po wczesnym podjęciu terapii, kiedy blizny są „świeże” i zachodzą w nich jeszcze naturalne procesy regeneracyjne. W przypadku wieloletnich blizn potrzeba wykonać więcej zabiegów.
Jak usunąć blizny po trądziku ?
Nie ma dwóch takich samych blizn. Każda wymaga indywidualnego podejścia i opracowania konkretnej terapii. Na rodzaj dobranego zabiegu/ zabiegów wypływa wiele czynników m.in. : rodzaj i struktura blizny, wiek blizny, jej zabarwienie. Z zabiegu na zabieg blizna się zmienia, dlatego zwykle poddaję terapię modyfikacjom.
Jakie zabiegi na blizny potrądzikowe
W redukcji blizn najczęściej sięgam po laser frakcyjny Fotona. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod redukcji blizn, ponieważ umożliwia przebudowę blizny na różnych jej poziomach podczas jednego zabiegu. Dwie wiązki lasera wykazujące zupełnie odmienne działanie pozwalają mi opracować zarówno te głębsze struktury blizny jak i działać powierzchownie. W pierwszej kolejności wykorzystuję nieinwazyjny laser neodymowo: yagowy, który powoduje zwiększenie elastyczności blizny oraz zmniejszenie wgłębień i zgrubień. W dalszej części zabiegu skupiam się na wyrównaniu struktury blizny przez odparowanie naskórka laserem erbowo :yagowym.
Jaki laser na blizny potrądzikowe
W terapii łączonej z laserem sięgam też po mezoterapię mikroigłową i radiofrekwencję mikroigłową.
Kiedy pojawiają się efekty?
Zwykle już po pierwszym zabiegu blizna się zmienia. Powoli zaczyna się wtapiać w otaczającą tkankę . Z zabiegu na zabieg skóra ulega przebudowie, a blizna staje się coraz mniej widoczna.
Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych – ile zabiegów?
Należy być świadomym, że wszystkie blizny, w tym potrądzikowe powstają na skutek miejscowego zniszczenia tkanki. Aby ją odbudować potrzeba cierpliwości i czasu. Podczas serii zabiegów dochodzi do stopniowej przebudowy i regeneracji skóry. Ilość zabiegów i odstępy między nimi ustalane są indywidualnie. Nawet już po zakończonej terapii efekty narastają do 3- 6 miesięcy.
Dyplomowany Kosmetolog
Joanna Kołodziej