11 PYTAŃ/MITÓW DOTYCZĄCYCH ZABIEGÓW LASEROWYCH
Popularność laseroterapii w medycynie estetycznej i kosmetologii wzrasta z roku na rok. Na rynku co jakiś czas pojawiają coraz to nowsze , wielozadaniowe platformy , które przewyższają technologią lasery poprzedniej generacji. W celu zapewnienia naszym Pacjentom możliwie najlepszych terapii nieustannie staramy się nadążać za najnowszymi technologiami, testujemy nowości, obserwujemy efekty, a następnie wybieramy te najskuteczniejsze. W taki sposób zdecydowaliśmy się na platformę laserową Fotona.
Laseroterapia przechodzi obecnie prawdziwą rewolucję, a wraz z nią pojawiają się wątpliwości i mity. Rozprawmy się z nimi raz na zawsze !
-
Bezpieczeństwo zabiegów laserowych – mit czy rzeczywistość?
To najczęściej powtarzany mit odnośnie zabiegów laserowych. Nowa generacja laserów posiada bezpieczeństwo potwierdzone badaniami klinicznymi i certyfikatami FDA. Na to szczególnie należy zwrócić uwagę przy wyborze kliniki. Na bezpieczeństwo mają wpływ również umiejętności i doświadczenie zabiegowca oraz odpowiednia kwalifikacja do zabiegu i ścisłe stosowanie się do zaleceń pozabiegowych.
-
Rekonwalescencja po zabiegach laserowych – czy jest naprawdę uciążliwa?
Procedury nieablacyjne, mimo że działają głęboko nie uszkadzają wierzchnich warstw skóry. Oznacza to, że są całkowicie bezinwazyjne, nie występuje po nich nawet niemniejsza rekonwalescencja, a Pacjenci mogą powrócić do codziennej aktywności. Takie procedury uruchamiają regenerację kolagenu, a w rezultacie zagęszczenie i ujędrnienie skóry.
Rekonwalescencja występuje jedynie w przypadku procedur ablacyjnych, gdzie dochodzi do odparowania naskórka. Bezpośrednio po takim zabiegu skóra szczypie, jest zaczerwieniona i mniej więcej po 2-3 dniach rozpoczyna się proces złuszczania, który trwa przez kolejne 2-3 dni.
-
Czy zabiegi laserowe są bolesne? Znieczulenie a laseroterapia.
Zdecydowana większość zabiegów laserowych nie wymaga znieczulenia. Stosuje się je głownie w przypadku lasera CO2, usuwania tatuażu czy zmian skórnych.
Żadna z procedur z wykorzystaniem lasera Fotona nie wymaga zastosowania kremu znieczulającego. Odczucia podczas zabiegu zależą oczywiście od indywidualnego progu bólu pacjenta. Do łagodzenia dyskomfortu stosuje się zaawansowane systemy chłodzące w postaci zimnego nawiewu powietrza.
– > Przy zastosowaniu platformy laserowej Fotona podczas zabiegu może być odczuwalne delikatne ciepło lub szczypanie. Nie można tego rozpatrywać w kategorii bólu, jedynie dyskomfortu.
-
Cena zabiegów laserowych – czy warto inwestować?
Mimo zaawansowanej technologii ceny zabiegów laserowych często są zbliżone do ceny zabiegów oczyszczających. Przy sugerowaniu się ceną warto wziąć pod uwagę fakt, iż laser stymuluje głębokie warstwy skóry, często jednocześnie poprawiając teksturę naskórka. Pozwala opracować kilka wskazań podczas jednego zabiegu np. przy redukcji przebarwień wyzwalamy w skórze procesy, które doprowadzają do wypłycenia zmarszczek oraz poprawy jej gęstości i jędrności.
-
Wielofunkcyjność zabiegów laserowych – więcej niż jedno wskazanie w jednej wizycie.
To co wyróżnia lasery nowej generacji od poprzedniej to zdecydowanie ich wielofunkcyjność i wielozadaniowość, która umożliwia stworzenie kompaktowych rozwiązań. Wynika to z połączenia kilku wiązek laserowych w jednym sprzęcie.
Podczas tej samej wizyty możemy jednocześnie stymulować głębsze warstwy skóry, doprowadzając do jej zagęszczenia i ujędrnienia, jak i poprawy powierzchniowego wyglądu. Taką procedurą jest np. resurfacingu laserowy, czyli frakcjonowanie skóry (działanie ujędrniające) połączony z odparowaniem naskórka (wyrównanie tekstury , rozjaśnienie przebarwień, redukcja rozszerzonych porów, ujednolicenie kolorytu)
Co więcej, różne procedury laserowe, oddziaływujące na zupełnie inne głębokości skóry możemy ze sobą łączyć. Wówczas uzyskujemy lepszy efekt przebudowy skóry. Jest to szczególnie istotne w redukcji blizn, rozstępów czy liftingu.
W przypadku platformy Fotona najbogatszym połączeniem takich procedur jest 4 etapowy lifting laserowy.
-
Wykonywanie zabiegów laserowych przez cały rok – czy pora roku ma znaczenie?
Zabiegi laserowe wykonujemy przez cały rok, niezależnie od pogody. W tym miejscu należy zaznaczyć, że zagrożenie stanowi nie pora roku, ale promieniowanie UV. Przy stosowaniu kremu z wysokim filtrem, unikaniu nadmiernej ekspozycji na słońce bezpośrednio po zabiegu, oraz przestrzeganiu zaleceń okołozabiegowych możemy bezpiecznie poddawać skórę procedurom laserowym. W tym miejscu pragnę zaznaczyć, że są kraje z wysokim nasłonecznieniem przez cały rok, a mimo to zabiegi laserowe są tam wykonywane.
-
Zabiegi laserowe dedykowane są wyłącznie dla skór dojrzałych
To jeden z najczęściej powtarzanych mitów. Osobom młodszym zalecam delikatne peelingi laserowe, minimalnie ablacyjny resurfacing lub frakcjonowanie z elementami ablacji w celu odświeżenia skóry. To tryby skracające rekonwalescencję do jednego dnia i jedynie „pruszenia” skóry. Działanie złuszczające w takich procedurach jest lepsze niż przy popularnej mikrodermabrazji i jednocześnie mniej agresywne.
U pacjentów 25 + pojawiają się już pierwsze zmarszczki i drobne linie, a skóra zaczyna tracić swój pierwotny blask. Z uwagi na swoją bezinwazyjność, procedura laserowa to idealny pierwszy zabieg dla młodej skóry.
Pamiętajmy, że profilaktyka przeciwstarzeniowa, zmarszczki i utrata owalu twarzy to nie jedyne wskazania do zabiegu laserowego. Do naszej kliniki coraz częściej zgłaszają się osoby młode, z bliznami potrądzikowymi i po urazach mechanicznych, trądzikiem różowatym, rozstępami czy przebarwieniami pozapalnymi.
-
Jak szybko można zobaczyć efekty po zabiegach laserowych?
Wszystko zależy od rodzaju procedury laserowej.
- Przy peelingach laserowych, gdzie dochodzi do odparowania naskórka efekty będą widoczne, kiedy minie faza złuszczania (jej trwanie zależy od intensywności zabiegu).Pokazuje się wtedy „nowa skóra”, gładsza, o ujednoliconym kolorycie .
- Przy termoliftingach laserowych dochodzi do natychmiastowego obkurczenia włókien kolagenu. Bezpośrednio po zabiegu odczuwalne jest mocne napięcie skóry. Następnie efekt ujędrnienia narasta nawet do kilku miesięcy.
- Przy procedurach łączących zarówno efekt termiczny jak i ablację pierwsze efekty widoczne są po „ wypruszeniu„ skóry ,w kolejnych tygodniach wrasta jej gęstość i jędrność
-
Laseroterapii nie można łączyć z innymi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej
Terapie skojarzone zawsze przynoszą lepsze i szybsze efekty. Poza tym skórę do zabiegu laserowego należy odpowiednio przygotować tj. zadbać o jej odżywienie i nawilżenie. Jest to szczególnie ważne w przypadku laserów, których czynnikiem pochłaniającym jest woda w tkance.
Procedury laserowe łączymy m.in. z : mezoterapią mikroigłową, mezoterapią igłową, zabiegami oczyszczającymi.
Laseroterapia stanowi również dobre przygotowanie dla osób, które planują zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy, oraz blefaroplastykę (chirurgiczny lifting powiek) w celu poprawy jakości skóry.
-
Kwalifikacja do zabiegu laserowego – przeciwwskazania i ograniczenia.
Szerokie spektrum wiązek laserowych umożliwia opracowanie wielu wskazań. Istnieje jednak szereg przeciwwskazań, które wykluczają z rozpoczęcia terapii laserowej. Należą do nich m.in. :
– ciąża/ okres karmienia piersią
– infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybiczne
– przerwana ciągłość skóry, stan zapalny w miejscu zabiegowym bądź nadmierna suchość skóry
– niektóre choroby autoimmunologiczne
-przyjmowanie leków/ ziół światłouczulających
-
Spersonalizowane podejście do zabiegów laserowych – dostosowanie parametrów do indywidualnych potrzeb skóry.
Każda skóra jest inna i wymaga spersonalizowania terapii. Zawsze działam w zakresie bezpiecznych, sprawdzonych parametrów. Nie oznacza to jednak, że ten sam tryb pracy lasera jest wykonywany przy każdej skórze w ten sam sposób. Do każdego Pacjenta dobieram indywidualną kombinację parametrów takich jak : gęstość energii, szerokość impulsu, częstotliwość powtarzania, ilość przejść , rozmiar wiązki. Parametry dostosowywane są również do rodzaju obszaru zabiegowego.
Dyplomowany Kosmetolog
Joanna Kołodziej