Kwas hialuronowy jest źródłem życia, ponieważ stanowi jedną z najbardziej higroskopijnych cząsteczek występujących w naturze, tzn. posiada zdolność wiązania wody w ilości nawet 1000-krotnie przekraczającej własną masę. Jego ilość w skórze zmniejsza się wraz z wiekiem. Proces starzenia się rozpoczyna się od 25. r.ż. W okresie między 25. a 50. r.ż. zawartość kwasu hialuronowego spada do 50%, by po osiemdziesiątce zniknąć zupełnie. Brzmi przerażająco? Tym obawom medycyna i kosmetologia estetyczne wychodzą naprzeciw.
Krótka historia kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy jest źródłem życia, ponieważ stanowi jedną z najbardziej higroskopijnych cząsteczek występujących w naturze, tzn. posiada zdolność wiązania wody w ilości nawet 1000-krotnie przekraczającej własną masę. Jego ilość w skórze zmniejsza się wraz z wiekiem. Proces starzenia się rozpoczyna się od 25. r.ż. W okresie między 25. a 50. r.ż. zawartość kwasu hialuronowego spada do 50%, by po osiemdziesiątce zniknąć zupełnie. Brzmi przerażająco? Tym obawom medycyna i kosmetologia estetyczne wychodzą naprzeciw.
Krótka historia kwasu hialuronowego
Pierwsze użycie kwasu hialuronowego w dermatologii estetycznej zanotowano w 1992r, a więc wcale nie tak dawno. Wcześniej stosowano go w ginekologii, okulistyce, reumatologii, stomatologii, chirurgii, urologii, inżynierii tkankowej, przewlekłych zranieniach oraz oparzeniach. W medycynie estetycznej wykorzystuje się go do wypłycania zmarszczek, korekcji owalu twarzy, modelowania policzków, podnoszenia kącików ust, zmiany wyglądu brody, a nawet nosa. W preparatach do mezoterapii wykorzystujemy nieusieciowany kwas hialuronowy, poprawiając nawilżanie oraz sprężystość skóry.
Wypełnianie ust kwasem hialuronowym
Powiększanie i modelowanie ust jest jednym z najpopularniejszych zabiegów z użyciem usieciowanego kwasu hialuronowego. Najczęściej wykonujemy taki manewr u osób z asymetrią warg, zbyt małą objętością ust w stosunku do reszty twarzy czy po prostu niezadowolonych ze swojego naturalnego kształtu. Powodem takiego stanu mogą być warunki genetyczne, proces starzenia oraz wpływ czynników zewnętrznych. Ponieważ każdy z nas jest inny, medycyna i kosmetologia estetyczna ewoluowały w kwestii możliwych metod, umożliwiających korektę niedoskonałości. Najpopularniejsze obecnie to Paris Lips, Baby Doll, Russian Lips, Jolie Lips, metoda Garunovej oraz Hollywood Lips. Metodyka oraz rodzaj preparatu dobierane są wraz z terapeutą podczas konsultacji, a w trakcie jednego zabiegu nie powinniśmy przekraczać ilości 1ml.
Korekta zmarszczek, bruzd oraz doliny łez
Wraz z wiekiem pojawiają się:
-
- zmarszczki grawitacyjne, wynikające ze ścieńczenia skóry, np. linie marionetek oraz bruzdy nosowo-wargowe,
- mimiczne, które z czasem ulegają utrwaleniu i pozostają z nami w spoczynku oraz
- zmarszczki senne, związane z nienaturalnym uciskiem oraz ciężarem dźwiganym przez tkanki.
Ze względu na różnorodność preparatów, ich gęstość oraz plastyczność jesteśmy w stanie również podjąć się wypełniania pojedynczych zmarszczek, np. pincode (palacza), linii na brodzie, ale również podnosić kąciki ust czy uzupełniać dolinę łez, kiedy zaczynają być widoczne ubytki tłuszczowe w okolicy oka i pojawia się wgłębienie oraz zasinienie. Takie zabiegi nie wymagają dłuższego okresu rekonwalescencji, ze względu na małoinwazyjny charakter procedury. Wypełnianie wyżej wymienionych zmian usieciowanym kwasem hialuronowy daje natychmiastowy efekt wygładzenia. Na ostateczny efekt należy odczekać ok 3-4 tygodni ze względu na stabilizację i gruntowanie się preparatu. Do wykonania zabiegu potrzebne są: klient ze wskazaniem i wykluczonymi przeciwwskazaniami, wprawiony terapeuta, produkt o odpowiednim usieciowaniu oraz igła/kaniula.
Wolumetria twarzy kwasem hialuronowym
Zabieg wolumetryczny powstał w odpowiedzi na zanik podskórnej tkanki tłuszczowej w okolicy skroni, kości policzkowych, jarzmowych, linii żuchwy oraz brody. Twarz traci swój kształt, rysy wyostrzają się, a skóra wiotczeje i w efekcie opada, tworząc nieestetyczny chomik. Dodatkowo modelowanie brody pozwala na optyczne wydłużenie twarzy, a podkreślenie linii żuchwy na jej poszerzenie. Jeżeli Pacjent ma wiotką skórę powinno się w pierwszej kolejności zagęścić ją mezoterapią igłową, stymulatorami tkankowymi oraz radiofrekwencją mikroigłową. Ze względu na małoinwazyjność na zabieg wolumetrii twarzy decydują się również osoby młode, chcące zmienić owal twarzy lub upodobnić się do celebrytów.
Istnieją dwie możliwości podania preparatu: igła oraz kaniula a o doborze techniki decyduje terapeuta po przeprowadzeniu kwalifikacji.
Choć usieciowany kwas hialuronowy zdaje się być lekarstwem na wiele niedoskonałości pamiętajmy, że tak naprawdę powinien stanowić wisienkę na torcie. Przy kwalifikacji do zabiegu z użyciem wypełniacza należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów. Po pierwsze:
- przygotowanie odpowiednie skóry: nawilżenie, ujędrnienie, zagęszczenie oraz odżywienie mezoterapią igłową, radiofrekwencją mikroigłową, stymulatorami tkankowymi, mezoterapią mikroigłową z peelingami chemicznymi;
- prawidłowa kwalifikacja do zabiegu, wykluczenie przeciwwskazań i określenie wskazań;
- wykonanie właściwych rysunków i omówienie procesu zmian z Pacjentem;
- dobór preparatu (praca tylko z certyfikowanymi) o różnym stopniu usieciowania ze względu na różnorodność wskazań;
- określenie planu wypełniania.
Przejście przez powyższe punkty powinno stanowić podstawę pracy z wypełniaczami. Nie zapominajmy również o zdrowym rozsądku oraz umiarze w dążeniu do idealnego wyglądu.
Chcemy przecież przywrócić młodość i poprawić urodę zachowując jednocześnie naturalny wygląd i nie zmieniać rysów twarzy.
Autorem bloga jest mgr kosmetologii Dorota Konopka – główny kosmetolog JetSet SPA Beauty