rezerwacja@jetsetclinic.pl

Jak odmłodzić twarz?

Enzymy a pielęgnacja cery – prawidłowej pielęgnacji twarzy

Enzymy a pielęgnacja cery – prawidłowej pielęgnacji twarzy

Enzymy a pielęgnacja cery. Enzymy – złoty środek w prawidłowej pielęgnacji cery. Branża kosmetyczna rozwija się niezwykle dynamicznie –  w odpowiedzi na rosnące oczekiwania klientów poszukiwane i stosowane są innowacyjne metody, dzięki którym możliwe jest zachowanie ładnego i młodego wyglądu na dłużej. Jednym z rozwiązań, które ma na celu zaspokojenie zmieniających się  potrzeb klientów jest stosowanie w kosmetyce enzymów.

Enzymy a pielęgnacja cery

Enzymy od dawna obecne są w kosmetologii, a ze względu na ich korzystny wpływ na skórę  kosmetyki oraz  zabiegi z użyciem enzymów cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród wymagających klientów salonów kosmetycznych i drogerii.

Zabiegi kosmetyczne z użyciem enzymów Warszawa 

Czym są enzymy?

Enzymy to substancje, które przyspieszają bądź wręcz umożliwiają reakcje chemiczne zachodzące w żywym organizmie, również w skórze. Enzymy obecne są w każdej komórce naszego ciała, spełniają rolę katalizatora w procesach fizjologicznych, dzięki czemu mają bezpośredni wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Enzymy a pielęgnacja cery
Enzymy a pielęgnacja cery

Enzymy produkowane są w komórkach i od tego jaki typ enzymu produkuje dana komórka zależą jego właściwości.  Przeważnie jeden enzym odpowiedzialny jest za jedną reakcję chemiczną.

Enzymy to głównie białka składające się z aminokwasów. Jak je określamy ze względu na budowę?

 • Białka proste – zbudowane wyłącznie z aminokwasów
 • Białka złożone –  zbudowane z części białkowej ( apoenzym ) i niebiałkowej ( kofaktor ) w skład której wchodzą  witaminy oraz atomy miedzi, żelaza i cynku.

Rodzaje kofaktorów:

 • koenzymy – cząsteczki organiczne wiążące się z enzymem wyłącznie na czas trwania danej reakcji, należą tutaj np. niektóre witaminy: tiamina (B1), ryboflawina (B2), kwas foliowy ( organiczny związek chemiczny z grupy witamin B) oraz  NADH ( dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy) – również organiczny związek chemiczny pełniący ważną rolę w procesach oddychania komórkowego
 • grupy prostetyczne  – np. cząsteczki nieorganiczne i jony niektórych metali ( cynk, żelazo , miedź ) oraz małe cząsteczki organiczne.

Inny rodzaj enzymów nie będących białkami to rybozymy zbudowane z fragmentu DNA ( kwasu deoksyrybonukleinowego ) oraz kwasu rybonukleinowego RNA.

Enzymy a pielęgnacja cery

Jak w kosmetyce działają aminokwasy?

Najnowsze trendy w kosmetologii skupiają się na kilku etapach mających na celu przywrócenie i utrzymanie dobrej kondycji skóry. Właściwe działanie na skórę oparte jest o jej budowę, funkcjonowanie oraz procesy biochemiczne jakie w niej zachodzą.

 • Etap pierwszy to ochrona przed ewentualnymi zmianami poprzez nawilżenie, zmniejszenie niekorzystnych wpływów czynników zewnętrznych i wewnętrznych, działanie przeciwzapalne oraz kontrola nieprawidłowości takich jak trądzik, choroby atopowe ( alergiczne np. wyprysk ), przebarwienia i pękające naczynka.
 • Etap drugi polega na zapobieganiu procesom starzenia się skóry na poziomie zaawansowanym  poprzez działanie przeciwrodnikowe, stymulację odnowy komórkowej i tkankowej, hamowanie rozkładu białek skóry czyli kolagenu i elastyny.

Coraz większą uwagę przywiązuje się obecnie na dostarczeniu skórze substancji o działaniu biologicznym, aby uzupełnić niedobory i stymulować naturalną odbudowę skóry, a taką rolę spełniają m. in. enzymy obok kwasu hialuronowego, kwasów omega i ceramidów.

Enzymy wykorzystywane w kosmetologii

Nasza skóra posiada własne, naturalnie występujące enzymy. Wraz z wiekiem ich liczba zmniejsza się, co ma wpływ na pogorszenie stanu skóry – zmienia się koloryt, zmarszczki są bardziej widoczne.

W kosmetykach stosuje się enzymy rozkładające białka, czyli proteolityczne. Białka tworzą wiązania między komórkami warstwy rogowej naskórka, a ich rozpuszczenie przez enzymy umożliwia złuszczanie skóry dzięki czemu cera jest promienna, bardziej świeża. Takie właściwości wykorzystywane są w peelingach, ponieważ świetnie oczyszczają i złuszczają skórę  bez ingerencji w jej naturalne pH.

W kosmetykach najczęściej stosowane są enzymy pochodzące  z wyciągów roślinnych i zwierzęcych. Najbardziej popularne to

 • papaina z owoców papai
 • bromelaina z owoców ananasa
 • keratolina – również enzym roślinny, ale pozyskiwany w procesie fermentacji
 • kolagenaza i elastaza – enzymy rozkładające podstawowe białka budujące skórę czyli kolagen i elastynę

Ich główne działanie polega na złuszczaniu, poza tym papaina i bromelaina wspomagają rozjaśnianie przebarwień potrądzikowych oraz doskonale oczyszczają skórę, a keratolina dodatkowo zmiękcza i ujednolica naskórek oraz przyspiesza odnowę komórek.

Enzymy wpływają m.in.  na zewnętrzną warstwę naskórka i poprzez poprawę połączeń między komórkami powodują, że składniki aktywne mogą wnikać głębiej i działać na głębokie warstwy skóry.

Enzymy w kosmetyce – konsultacja kosmetologa 

Jak działają kosmetyki  zawierające enzymy?

Właściwości enzymów stosowanych w kosmetyce są wszechstronne i skutecznie poprawiają wygląd skóry:

 • usuwają obumarłe komórki
 • dostarczają energię do komórek i gromadzą ją
 • poprawiają dotlenienie komórek
 • pomagają w odbudowie komórek
 • przywracają właściwy koloryt, niwelują przebarwienia
 • wygładzają
 • biorą udział w tworzeniu elementów istotnych w budowie  skóry – kolagenu i elastyny
 • przyspieszają efekt zabiegów kosmetycznych ( efekt natychmiastowy)przy odpowiednim dobraniu enzymów
  i ich siły działania
 • SOD ( dysmutaza ponadtlenkowa) to enzym pochodzenia zwierzęcego, który likwiduje wolne rodniki
 • roślinne enzymy oddechowe ( bromelaina) przyspieszają gojenie ran, działają kojąco przy mikrourazach.

W kosmetyce znalazły zastosowanie również aktywatory enzymów pochodzące m.in. z piwonii chińskich oraz substancje hamujące przebieg niekorzystnych  dla kosmetyki procesów metabolicznych tzw. substancje niebiałkowe. Można tu wymienić np. inhibitory tyrozynazy wybielające skórę poprzez hamowanie nadmiernej biosyntezy melaniny.

Z których  roślin otrzymujemy enzymy używane w kosmetykach?

 • Aloes zwyczajny
 • Ananas jadalny
 • Papaja ( melonowiec właściwy)
 • Kawa arabska
 • Figowiec pospolity
 • Drzewo tamaryndowca.

Peeling enzymatyczny ( eksfoliacja )

Enzymy pochodzenia roślinnego wchodzą w skład peelingów enzymatycznych, które można stosować przy każdym rodzaju  cery. Najlepiej jednak sprawdzają się u osób z cerą wrażliwą, suchą lub naczyniową.  Tego rodzaju peeling łagodnie złuszcza skórę pozbawiając ją martwego naskórka bez ingerencji w pH skóry, można go stosować bez  obawy o możliwość wystąpienia podrażnienia. Pomimo delikatnego działania stosowany regularnie wygładza skórę, wyrównuje blizny, przywraca naturalny  koloryt.

Peeling chemiczny Warszawa 

Enzymy jako składniki bioaktywnych kosmetyków dają gwarancję skutecznego działania w celu uzyskania zdrowej i  promiennej cery, dlatego warto śledzić nowinki z dziedziny kosmetologii i korzystać z innowacyjnych zabiegów oraz preparatów kosmetycznych.

Zobacz również:

Zadzwoń do nas

+48 22 468 08 08

Umów się na wizytę

rezerwacja@jetsetclinic.pl

UMÓW KONSULTACJĘ LUB WIZYTĘ

Wypełnij formularz, a my szybko oddzwonimy do Ciebie!

Możesz też zadzwonić +48 22 468 08 08 lub napisać do nas rezerwacja@jetsetclinic.pl