Enzymy a pielęgnacja cery. Enzymy – złoty środek w prawidłowej pielęgnacji cery. Branża kosmetyczna rozwija się niezwykle dynamicznie – w odpowiedzi na rosnące oczekiwania klientów poszukiwane i stosowane są innowacyjne metody, dzięki którym możliwe jest zachowanie ładnego i młodego wyglądu na dłużej. Jednym z rozwiązań, które ma na celu zaspokojenie zmieniających się potrzeb klientów jest stosowanie w kosmetyce enzymów.
Enzymy a pielęgnacja cery
Enzymy od dawna obecne są w kosmetologii, a ze względu na ich korzystny wpływ na skórę kosmetyki oraz zabiegi z użyciem enzymów cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród wymagających klientów salonów kosmetycznych i drogerii.
Zabiegi kosmetyczne z użyciem enzymów Warszawa
Czym są enzymy?
Enzymy to substancje, które przyspieszają bądź wręcz umożliwiają reakcje chemiczne zachodzące w żywym organizmie, również w skórze. Enzymy obecne są w każdej komórce naszego ciała, spełniają rolę katalizatora w procesach fizjologicznych, dzięki czemu mają bezpośredni wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Enzymy produkowane są w komórkach i od tego jaki typ enzymu produkuje dana komórka zależą jego właściwości. Przeważnie jeden enzym odpowiedzialny jest za jedną reakcję chemiczną.
Enzymy to głównie białka składające się z aminokwasów. Jak je określamy ze względu na budowę?
- Białka proste – zbudowane wyłącznie z aminokwasów
- Białka złożone – zbudowane z części białkowej ( apoenzym ) i niebiałkowej ( kofaktor ) w skład której wchodzą witaminy oraz atomy miedzi, żelaza i cynku.
Rodzaje kofaktorów:
- koenzymy – cząsteczki organiczne wiążące się z enzymem wyłącznie na czas trwania danej reakcji, należą tutaj np. niektóre witaminy: tiamina (B1), ryboflawina (B2), kwas foliowy ( organiczny związek chemiczny z grupy witamin B) oraz NADH ( dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy) – również organiczny związek chemiczny pełniący ważną rolę w procesach oddychania komórkowego
- grupy prostetyczne – np. cząsteczki nieorganiczne i jony niektórych metali ( cynk, żelazo , miedź ) oraz małe cząsteczki organiczne.
Inny rodzaj enzymów nie będących białkami to rybozymy zbudowane z fragmentu DNA ( kwasu deoksyrybonukleinowego ) oraz kwasu rybonukleinowego RNA.
Enzymy a pielęgnacja cery
Jak w kosmetyce działają aminokwasy?
Najnowsze trendy w kosmetologii skupiają się na kilku etapach mających na celu przywrócenie i utrzymanie dobrej kondycji skóry. Właściwe działanie na skórę oparte jest o jej budowę, funkcjonowanie oraz procesy biochemiczne jakie w niej zachodzą.
- Etap pierwszy to ochrona przed ewentualnymi zmianami poprzez nawilżenie, zmniejszenie niekorzystnych wpływów czynników zewnętrznych i wewnętrznych, działanie przeciwzapalne oraz kontrola nieprawidłowości takich jak trądzik, choroby atopowe ( alergiczne np. wyprysk ), przebarwienia i pękające naczynka.
- Etap drugi polega na zapobieganiu procesom starzenia się skóry na poziomie zaawansowanym poprzez działanie przeciwrodnikowe, stymulację odnowy komórkowej i tkankowej, hamowanie rozkładu białek skóry czyli kolagenu i elastyny.
Coraz większą uwagę przywiązuje się obecnie na dostarczeniu skórze substancji o działaniu biologicznym, aby uzupełnić niedobory i stymulować naturalną odbudowę skóry, a taką rolę spełniają m. in. enzymy obok kwasu hialuronowego, kwasów omega i ceramidów.
Enzymy wykorzystywane w kosmetologii
Nasza skóra posiada własne, naturalnie występujące enzymy. Wraz z wiekiem ich liczba zmniejsza się, co ma wpływ na pogorszenie stanu skóry – zmienia się koloryt, zmarszczki są bardziej widoczne.
W kosmetykach stosuje się enzymy rozkładające białka, czyli proteolityczne. Białka tworzą wiązania między komórkami warstwy rogowej naskórka, a ich rozpuszczenie przez enzymy umożliwia złuszczanie skóry dzięki czemu cera jest promienna, bardziej świeża. Takie właściwości wykorzystywane są w peelingach, ponieważ świetnie oczyszczają i złuszczają skórę bez ingerencji w jej naturalne pH.
W kosmetykach najczęściej stosowane są enzymy pochodzące z wyciągów roślinnych i zwierzęcych. Najbardziej popularne to
- papaina z owoców papai
- bromelaina z owoców ananasa
- keratolina – również enzym roślinny, ale pozyskiwany w procesie fermentacji
- kolagenaza i elastaza – enzymy rozkładające podstawowe białka budujące skórę czyli kolagen i elastynę
Ich główne działanie polega na złuszczaniu, poza tym papaina i bromelaina wspomagają rozjaśnianie przebarwień potrądzikowych oraz doskonale oczyszczają skórę, a keratolina dodatkowo zmiękcza i ujednolica naskórek oraz przyspiesza odnowę komórek.
Enzymy wpływają m.in. na zewnętrzną warstwę naskórka i poprzez poprawę połączeń między komórkami powodują, że składniki aktywne mogą wnikać głębiej i działać na głębokie warstwy skóry.
Enzymy w kosmetyce – konsultacja kosmetologa
Jak działają kosmetyki zawierające enzymy?
Właściwości enzymów stosowanych w kosmetyce są wszechstronne i skutecznie poprawiają wygląd skóry:
- usuwają obumarłe komórki
- dostarczają energię do komórek i gromadzą ją
- poprawiają dotlenienie komórek
- pomagają w odbudowie komórek
- przywracają właściwy koloryt, niwelują przebarwienia
- wygładzają
- biorą udział w tworzeniu elementów istotnych w budowie skóry – kolagenu i elastyny
- przyspieszają efekt zabiegów kosmetycznych ( efekt natychmiastowy)przy odpowiednim dobraniu enzymów
i ich siły działania - SOD ( dysmutaza ponadtlenkowa) to enzym pochodzenia zwierzęcego, który likwiduje wolne rodniki
- roślinne enzymy oddechowe ( bromelaina) przyspieszają gojenie ran, działają kojąco przy mikrourazach.
W kosmetyce znalazły zastosowanie również aktywatory enzymów pochodzące m.in. z piwonii chińskich oraz substancje hamujące przebieg niekorzystnych dla kosmetyki procesów metabolicznych tzw. substancje niebiałkowe. Można tu wymienić np. inhibitory tyrozynazy wybielające skórę poprzez hamowanie nadmiernej biosyntezy melaniny.
Z których roślin otrzymujemy enzymy używane w kosmetykach?
- Aloes zwyczajny
- Ananas jadalny
- Papaja ( melonowiec właściwy)
- Kawa arabska
- Figowiec pospolity
- Drzewo tamaryndowca.
Peeling enzymatyczny ( eksfoliacja )
Enzymy pochodzenia roślinnego wchodzą w skład peelingów enzymatycznych, które można stosować przy każdym rodzaju cery. Najlepiej jednak sprawdzają się u osób z cerą wrażliwą, suchą lub naczyniową. Tego rodzaju peeling łagodnie złuszcza skórę pozbawiając ją martwego naskórka bez ingerencji w pH skóry, można go stosować bez obawy o możliwość wystąpienia podrażnienia. Pomimo delikatnego działania stosowany regularnie wygładza skórę, wyrównuje blizny, przywraca naturalny koloryt.
Enzymy jako składniki bioaktywnych kosmetyków dają gwarancję skutecznego działania w celu uzyskania zdrowej i promiennej cery, dlatego warto śledzić nowinki z dziedziny kosmetologii i korzystać z innowacyjnych zabiegów oraz preparatów kosmetycznych.
Zobacz również: