Coraz większa popularność stosowania zabiegów z usieciowanym kwasem hialuronowym prowadzi do powstawania mitów, które krążąc w Internecie błędnie wprowadzają zamieszanie. W co wierzyć?
Metabolizm kwasu hialuronowego
Usieciowany kwas hialuronowy to materiał, który wykorzystywany jest do wypełniania ubytków w zmarszczkach, bruzdach, ustach, nosie, brodzie, policzkach czy dolinie łez. W zależności od stopnia usieciowania może utrzymywać się w tkankach od 3 do 24 miesięcy.
Metabolizm kwasu hialuronowego zależny jest od kilku czynników, a do podstawowych należy obecność w organizmie naturalnej hialuronidazy.
- Metabolizm może przyspieszyć wskutek samego zabiegu, ponieważ zranienie tkanki zawsze prowadzi do kumulacji czynników wzrostu w okolicy zabiegowej. W miejscu implantacji organizm kumuluje komórki obronne do walki z ciałem obcym. Ze względu na naturalny charakter preparatu, nie jest on z reguły atakowany, a wygojony zostaje jedynie obszar uszkodzony przy wprowadzaniu wypełniacza.
- Aktywność fizyczna prowadzi do wzmożonego metabolizmu całego organizmu. Podczas wysiłku rozszerzone zostają naczynia krwionośne, tkanki są lepiej dotlenione, tracimy elektrolity, a mocniej ukrwiony organizm produkuje więcej enzymów, hormonów i komórek w tym hialuronidazy, która jest bezpośrednio odpowiedzialna za rozkład cząsteczek kwasu hialuronowego.
- Zwiększona ilość wypijanej wody nie ma absolutnie żadnego wpływu na czas utrzymywania się wypełniacza. Kwas hialuronowy jest substancją silnie higroskopijną, która posiada zdolność do ściągania i wiązania wody z okolicznych tkanek. Jednak sztuczne nawadnianie nie wpływa na przedłużenie jego okresu trwałości.
- Ekspozycja na promieniowanie słoneczne, podobnie jak wysiłek fizyczny, prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększonego metabolizmu komórkowego. Dodatkowo opalenizna jest pośrednio stanem zapalnym skóry, która reagując poparzeniem czy zaczerwienieniem, stanowi źródło podwyższonych cytokin w organizmie. Nie ma to jednak większego wpływu na metabolizm usieciowanego kwasu hialuronowego.
Czego warto unikać w miejscu implantacji usieciowanego kwasu hialuronowego?
Kluczowym dla wypełniania usieciowanym kwasem hialuronowym jest czas od jego podania. Bardzo ważne jest, aby przez okres gojenia unikać jakiejkolwiek ingerencji w okoliczne tkanki tak, aby preparat nie przesunął się, a okolica zabiegowa nie uległa zakażeniu.
W zależności od stopnia usieciowania oraz przeznaczenia wypełniacza głębokość jego implantacji może być różna. W perspektywie innych zabiegów – im głębiej zaimplantowany, tym szersze spektrum zabiegowe.
- Gęste, mocno usieciowane preparaty z reguły umieszczane są w głębokich warstwach skóry właściwej. Lasery frakcyjne, działające w obrębie skóry właściwej, peelingi chemiczne, zabiegi oczyszczające, a nawet radiofrekwencja mikroigłowa czy mezoterapia igłowa nie mają wpływu na umiejscowienie wypełniacza, czy jego trwałość.
- Nie wskazane są głębokie masaże, zabiegi chirurgiczne w obszarze podania, czy bardzo głęboko podgrzewające zabiegi, jak np. PIANO Fotona® czy HIFU.
- Średnio oraz delikatnie usieciowane preparaty, które umieszczone są stosunkowo płytko w skórze są bardziej narażone na działanie czynników zabiegowych. Zabiegi można wykonywać, jednak doradzałabym ominięcie wypełnionej okolicy z zapasem.
Jakie dodatkowe czynniki mają wpływ na czas utrzymywania się wypełniaczach w tkankach?
- Miejsce podania preparatu.
W zależności od miejsca aplikacji nasz organizm ma różną zdolność do naturalnego metabolizowania preparatu. Najmniej naturalnego enzymu hialuronidazy produkuje się w okolicy doliny łez. Umieszczenie w tym obszarze wypełniacza daje efekt nawet na kilka lat.
- Rodzaj preparatu.
W zależności od stopnia usieciowania preparat jest galaretowaty bądź gęsty. Im gęstszy, tym dłużej będzie się utrzymywał w tkankach. O rodzaju produktu decyduje terapeuta oraz miejsce zabiegowe, ponieważ nie każdy preparat kwalifikuje się do podania w daną okolicę.
- Uwarunkowania genetyczne
W zależności od pewnych predyspozycji genetycznych można zaobserwować inne zapotrzebowanie na wypełnianie kwasem hialuronowym. Podobnie jest z jakością oraz rodzajem skóry. Im grubsza, cięższa skóra, tym twardszy preparat, ale sucha i cienka będzie wykazywała także inne wskazania.
- Tryb życia.
Do trybu życia zaliczamy ilość snu, stresu, aktywności fizycznej, ekspozycji na promieniowanie słoneczne czy dietę. Powyższe zależne będą oddziaływać na czas utrzymywania się efektu, jednak nie ma badań wskazujących na poszczególne zależności.
- Używki.
Stosowanie używek sprzyja powstawaniu wskazań do wypełniania, ale także bezpośrednio wpływa na ich trwałość. Osoby często spożywające alkohol rozrzedzają krew, prowadząc do ochładzania organizmu oraz wypłukiwania minerałów. Palacze z kolei mają tendencję do powstawania głębokich bruzd i wysuszonej skóry, którą kwas dodatkowo może wysuszyć.
Różnorodność wskazań, produktów, a także problemów skórnych daje szerokie pole do popisu. W końcu implanty z kwasu służą nie tylko leczeniu, zapobieganiu czy niwelowaniu niedoskonałości, ale także modyfikacji rysów twarzy. W przypadku zabiegów z użyciem preparatów z usieciowanym kwasem hialuronowym warto polegać na terapeucie, który doradzi oraz podpowie, które zabiegi byłyby odpowiednie tak, aby ich trwałość była jak najdłuższa.