Odmładzające zabiegi laserowe na twarz wiodą prym w XXIw. Skąd się wzięła ich popularność? Dlaczego krąży o nich tak wiele mitów? O tym dowiecie się poniżej.
Odmładzające zabiegi laserowe to obecnie złoty standard współczesnych klinik kosmetologii i medycyny estetycznej. Swoim działaniem nawiązują do regeneracji, stymulacji, przebudowy kolagenu oraz pobudzenia naturalnych procesów odnowy skóry.
W zależności od źródła laserowego lasery możemy podzielić na:
- Er;YAG,
- Nd;YAG,
- CO2,
- diodowy,
- arganowy,
- rubinowy,
- helowo-neonowy,
Inny podział laserów może być ze względu na rodzaj ośrodka czynnego:
- gazowe,
- na ciele stałym,
- światłowodowe,
- cieczowe,
- półprzewodnikowe.
Wybierając laser należy zwrócić uwagę na producenta, profil kosmetyczny/medyczny oraz zastosowanie. W zależności od źródła laserowego zabieg może mieć różne wskazania:
- odmłodzenie,
- przebarwienia,
- rumień/naczynka,
- usuwanie owłosienia.
W przypadku laserowych zabiegów odmładzających najważniejsze jest, aby wiązka lasera odparowywała naskórek oraz podgrzewała skórę co najmniej na poziomie 42℃, dając efekt skrócenia, napięcia oraz zregenerowania włókien podporowych skóry.
Dodatkowo odmładzające zabiegi laserowe posiadają zdolność do:
- pogrubiania skóry,
- unoszenia owalu twarzy,
- walki z naczynkami,
- podnoszenia opadających powiek,
- wypłycania zmarszczek,
- wyrównywania kolorytu.
Mitów na temat laserowych zabiegów odmładzających jest wiele. Począwszy od dużej bolesności zabiegowej, kończąc na wysokich cenach, a do najpopularniejszych należą:
Po odmładzających zabiegach laserowych pękają naczynka.
Powszechnie krążący mit – po odmładzającym zabiegu laserowym popękają mi naczynka wywodzi się z faktu, iż kiedyś zabiegi laserowe wiązały się z zastosowaniem bardzo dużych wartości energii oraz agresywnych urządzeń bez certyfikacji. Silne podgrzanie oraz pocieranie powodowało podrażnianie, które raniło skórę do poziomu strupów. Pękały naczynka, powstawały blizny, a także skóra uwrażliwiała się.
Obecnie odmładzające zabiegi laserowe są dużo bezpieczniejsze. Urządzenia trzymają swoje parametry, a terapeuci mają duże większe doświadczenie. Przede wszystkim, badania kliniczne oraz praca na laserach pokazały, że skuteczne zabiegi laserowe nie wymagają dermabrazji, czyli ściągania naskórka do poziomu skóry właściwej. Nowoczesne, medyczne platformy laserowe pracują na zasadzie podnoszenia temperatury do poziomu 42℃ oraz odparowują naskórek. Ich zadaniem jest skracanie włókien kolagenowych i elastynowych, pobudzenie produkcji nowych włókien podporowych, stymulacja oraz odbudowa grubości i jakości skóry właściwej. Naczynka zostają wzmocnione, a przez pogrubienie skóry zmniejsza się również ich widoczność.
Długi okres rekonwalescencji.
Kolejny mit- po laserowych zabiegach odmładzających jest długi okres rekonwalescencji. Dlaczego to mit? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że obecnie medyczne lasery są bardzo bezpieczne, ponieważ trzymają swoje parametry. W zależności od źródła laserowego zabiegi mogą być z odparowaniem lub bez. W przypadku zabiegów nieablacyjnych okres rekonwalescencji właściwie nie występuje. Podnoszenie temperatury powoduje właściwie zaczerwienienie oraz delikatny obrzęk. Nie wyklucza to Pacjenta z życia codziennego, a zalecenia po zabiegowe nie są tak restrykcyjne.
Jeżeli zdecydujesz się na zabiegi ablacyjne to w zależności od parametrów okres rekonwalescencji może wynosić od 1 do 4 dni i polega na delikatnym wyłuszczaniu się naskórka. Właściwie możesz chodzić do pracy, ponieważ skóra wygląda po prostu na suchą i podrażnioną.
Odmładzające zabiegi laserowe muszą być wykonywane przez lekarzy.
Kolejny mit został wymyślony, aby pozwolić jedynie pewnej grupie wykonywać zabiegi dając im monopol. Prawda jest taka, że każdy terapeuta, który ma pracować z zaawansowaną platformą medyczną, jaką jest laser przechodzi cykl całodniowych szkoleń, po których otrzymuje certyfikat umożliwiający pracę z daną technologią. Bez szeregu cyklicznych szkoleń żaden specjalista, ani lekarz, ani kosmetolog nie może wykonywać zabiegów, nie obejmuje ich także w takim wypadku ubezpieczenie.
Firmy oferujące sprzęt medyczny są zobowiązane do zatrudnienia osób prowadzących szkolenia, bądź wysyłania kontrahentów na szkolenia do producenta. Wykonywanie zabiegów o charakterze medycznym przez osoby niewyszkolone może grozić powstaniem skutków ubocznych.
Takie i inne mity powstają na potrzeby pewnych grup docelowych, którym zależy na powielaniu nieprawdziwych informacji, które wprowadzają w błąd Pacjenta. Wraz z biegiem czasu będą powstawać nowe i trzeba nauczyć się dobrze rozpoznawać próby manipulacji od wiadomości rzeczowych.
Główny Kosmetolog Kliniki
Mgr Dorota Konopka