Kriolipoliza – skutki uboczne, powikłania, a bezpieczeństwo zabiegu
Kriolipoliza ze względu na wysoką skuteczność zyskuje coraz większą popularność, od wielu lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i różnorodnością dostępnych urządzeń. Zabieg kriolipolizy polega na wykorzystaniu niskich temperatur do niszczenia komórek tłuszczowych, które następnie są naturalnie usuwane z organizmu.
Choć uznawana jest za bezpieczną procedurę i generalnie dobrze tolerowana, warto zwrócić uwagę na możliwe po kriolipolizie skutki uboczne lub powikłania.
Przyjrzyjmy się bliżej bezpieczeństwu kriolipolizy!
Kriolipoliza – co wpływa na bezpieczeństwo zabiegu i minimalizuje skutki uboczne i powikłania?
Jakość urządzenia — urządzenie powinno być certyfikowane i regularnie serwisowane. Niestety ze względu na popularność zabiegu kriolipolizy ciągle są dostępne na rynku urządzenia bez certyfikacji, co może przyczyniać się do różnego rodzaju powikłań.
Stan zdrowia pacjenta — to kluczowy czynnik wpływający na bezpieczeństwo oraz skuteczność zabiegu kriolipolizy bez powikłań.
Kwalifikacje zabiegowca — zabieg powinien być wykonany przez osobę posiadającą odpowiednie doświadczenie i certyfikaty.
Prawidłowa kwalifikacja do zabiegu — wywiad zdrowotny, ocena obszaru zabiegowego, wykluczenie przeciwwskazań, a także poinformowanie o ewentualnych skutkach ubocznych kriolipolizy to podstawowe zadania każdego specjalisty przeprowadzającego ten zabieg.
Przestrzeganie zaleceń pozabiegowych — m.in. ograniczenie węglowodanów, odpowiednie nawodnienie organizmu, unikanie gorących kąpieli.
Indywidualne reakcje organizmu — każdy organizm może inaczej reagować na zabieg kriolipolizy. Trzeba mieć tego świadomość, zastanawiając się nad ewentualnymi skutkami ubocznymi i powikłaniami.
Podstawowe przeciwskazania zabiegu kriolipolizy to z pewnością:
- ciąża i laktacja,
- choroby nowotworowe,
- infekcje (wirusowe, bakteryjne i grzybicze),
- zaburzenia pracy i choroby nerek oraz wątroby,
- stan zapalny w miejscu zabiegowym,
- choroby krwi,
- epilepsja,
- zaawansowana cukrzyca,
- nadwrażliwość na zimno.
W badaniach klinicznych kriolipoliza wykazuje bardzo wysoki profil bezpieczeństwa. Działa selektywnie, podczas zabiegu uszkadzane są najbardziej wrażliwe na działanie niskich temperatur komórki tłuszczowe. Inne tkanki sąsiadujące i nerwy nie są uszkadzane.
- Obecnie dostępne są na rynku dwie najpopularniejsze techniki wykonywania tego zabiegu:
- Dynamiczne głowice manualne Aplikatory statyczne (zasysające tkankę tłuszczową)
- Oba typy głowic są bezpiecznie pod warunkiem ich odpowiedniego użytkowania. W naszej klinice JETSET CLINIC w Warszawie, dla zwiększenia bezpieczeństwa zabiegowego oraz unikania prawdopodobieństwa powikłań, zdecydowaliśmy się wykonywać kriolipolizę jedynie z użyciem głowic manualnych. Dla naszych terapeutów oznacza to:
- obserwację zachowania skóry w trakcie zabiegu
- większą kontrolę nad procesem chłodzenia
- dobranie dowolnego kształtu opracowywanego obszaru (w tym opracowanie partii jak np. męska klatka piersiowa czy tzw. „bryczesy”)
- stopniowe usuwanie tkanki tłuszczowej (mniejszy stan zapalany) w serii 4-6 zabiegów co 2 tygodnie
- zminimalizowane ryzyko PAH (czyt. poniżej)
Poza dwoma urządzeniami do kriolipolizy miejscowego wymrażania, mamy jeszcze do dyspozycji w naszej klinice najbezpieczniejszy rodzaj kriolipolizy — kriolipolizę kontrastową z wykorzystaniem specjalnych mat chłodzących. Kriolipoliza ta działa na zasadzie szoku termicznego (naprzemienne schładzanie i podgrzewanie tkanki tłuszczowe) i powoduje zmianę białego tłuszczu w brunatny, który następnie jest systematycznie usuwany z organizmu.
Kriolipoliza kontrastowa, podobnie jak kriolipolizy z głowicami dynamicznymi, na których pracujemy w naszej klinice, posiada certyfikację urządzenia medycznego co zwiększa jego bezpieczeństwo.
Kriolipoliza skutki uboczne i powikłania
Chociaż zabieg jest zazwyczaj bezpieczny i skuteczny, może wiązać się z pewnymi skutkami powikłaniami. Do najczęstszych skutków ubocznych kriolipolizy należą:
- Miejscowe zaczerwienienie i obrzęk — to przewidywane reakcje skóry , zwykle ustępują samoistnie do kilku dni. Występują w większości przypadków.
- Niewielkie siniaki i tkliwość tkanki
- Paradoksalny przerost tkanki tłuszczowej (PAH) – nieoczekiwane zwiększenie ilości komórek tłuszczowych w obszarze poddanym zabiegowi. Zamiast redukcji tkanki tłuszczowej, dochodzi do jej przerostu, co może prowadzić do powstania nierówności i asymetrii. To niezwykle rzadkie powikłanie. Ryzyko jest bardzo niskie (mniej niż 1% przypadków). Wpływają na nie następujące czynniki:
- Płeć męska: Badania sugerują, że mężczyźni mogą być bardziej narażeni na PAH niż kobiety.
- Genetyka — predyspozycje genetyczne mogą odgrywać rolę w rozwoju PAH, chociaż dokładne mechanizmy nie są jeszcze w pełni zrozumiane.
- Typ tkanki tłuszczowej — Osoby z twardszą, bardziej włóknistą tkanką tłuszczową mogą być bardziej narażone na to powikłanie.
Najgłośniejszym wystąpienia PAH po zabiegu kriolipolizy jest przypadek znanej modelki Lindy Evengelisty. Schłodzenie komórek tłuszczowych powinno doprowadzić do ich obumarcia, a efekt był odwrotny – doszło do ich namnożenia i stwardnienia. Na chwilę obecną nie wiadomo dlaczego dochodzi do takiego mechanizmu, jednakże niepożądany skutek uboczny, jaki miała Linda Evangelista wywołany kriolipolizą był na tyle głośny, że odbił się echem na całym świecie i spowodował wiele podzielonych opinii zarówno wśród potencjalnych pacjentów jak i lekarzy na temat bezpieczeństwa tego zabiegu.
Podejmując się zabiegu kriolipolizy należy mieć świadomość, że jest ingerencją w ciało i wywołuje stan zapalny. Stopniowe uszkadzanie komórek tłuszczowych (mniejszy stan zapalny), rozłożone na kilka sesji zabiegowych, ciągła kontrola terapeuty, dokumentacja zdjęciowa, stosowanie się do zaleceń okołozabiegowych, a przede wszystkim odpowiednia kwalifikacja to podstawa bezpieczeństwa tego zabiegu.
Aby zwiększyć efekty zabiegowe kriolipolizy, a także bezpieczeństwo zabiegu, rekomendujemy łączenie kriolipolizy z falą uderzeniowa (akustyczną), która po pierwsze uszkadza mechanicznie błonę komórki tłuszczowej oraz – po drugie – ułatwia eliminację substancji powstałych po rozpadzie komórek tłuszczowych z organizmu i zapobiega powstawaniu zwłóknień.
Kriolipoliza – czy to zabieg dla każdego?
Kriolipoliza to zabieg wspomagający w redukcji miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej, opornej na dietę i ćwiczenia. Nie jest to metoda odchudzająca, ani tym bardziej do walki z otyłością, czy nadwagą! Może zostać wykonana jedynie u osób z uprzednim wykluczeniem przeciwwskazań i odpowiednią kwalifikacją do zabiegu.
Dyplomowany Kosmetolog
JETSET CLINIC WARSZAWA
Joanna Kołodziej