rezerwacja@jetsetclinic.pl

Znamiona skórne

Jak chronić znamiona skórne przed słońcem?

Jak chronić znamiona skórne przed słońcem?

Znamiona skórne. Jak chronić znamiona skórne przed  słońcem? Znamiona na skórze ma każdy z nas. Są wynikiem zaburzeń w strukturze skóry, występują w formie płaskiej jako plamki lub są wypukłe.  Mogą być wrodzone albo nabyte, większość jest niegroźna, ale część może zmienić swój charakter i nabrać cech nowotworowych.

Jakie  znamiona występują najczęściej?

Znamiona barwnikowe ( melanocytowe )

Występują najczęściej. Wywodzą się z komórek barwnikowych skóry  ( melanocytów ) i stąd ich nazwa,  potocznie to  popularne pieprzyki . Powstają wskutek intensywnego namnażania się komórek pigmentowych w skórze pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.  Przeważnie mają wygląd zdecydowanie odgraniczonych plam o różnym zabarwieniu –  brązowe, czarne, niebieskie, w kolorze skóry i kawy z mlekiem. Są różnej wielkości i pojawiają się w dowolnym miejscu ciała,  głównie tam, gdzie jest największa ekspozycja na promienie słoneczne.

Wrodzone znamię barwnikowe posiadamy już w chwili narodzin. Jest zmianą melanocytową, o powierzchni guzkowatej lub brodawkowatej, różnej wielkości, jednobarwną i  (często) charakteryzującą się obecnością włosów.

Znamiona skórne
Znamiona skórne

Nabyte znamiona barwnikowe dzielimy na łagodne i atypowe ( dysplastyczne ).

Łagodne znamiona barwnikowe pojawiają się już w wieku dziecięcym, ale ich intensywny rozwój następuje w okresie dojrzewania, a przybywa ich wraz ze starzeniem się skóry. Są regularne, symetryczne, z dobrze odgraniczonym brzegiem i równomiernie występującym barwnikiem. Nie posiadają cech nowotworowych i nie stanowią zagrożenia.

Atypowe znamiona barwnikowe charakteryzują się nieregularnym kształtem, wielkością powyżej 5 mm, są wielokolorowe.  Tego rodzaju znamię może mieć  tendencje do zezłośliwienia. Wymaga obserwacji i kontroli dermatologicznej przynajmniej 1 – 2 razy w roku.  Zdecydowanie należy chronić przed działaniem promieni słonecznych.  Każda zmiana zaobserwowana  w wyglądzie takiego  znamienia  powinna zmotywować  do konsultacji z dermatologiem. Co jest niepokojące?

 • Zmiana w zabarwieniu
 • Pojawienie się zaczerwienienia
 • Swędzenie, pieczenie
 • Wyciek, sączenie się płynu lub krwi ze znamienia.

Jak chronić znamiona skórne przed słońcem?

Profilaktyka nowotworu skóry

MM czyli czerniak to groźny nowotwór skóry, którego wczesne wykrycie i usunięcie  umożliwia całkowite wyleczenie.  Jak postępować, aby  zmniejszyć ryzyko wystąpienia czerniaka ?

 •  Zrezygnować z intensywnego opalania, dotyczy to zarówno kąpieli słonecznych, jak i wizyt w solarium
 • Używać  dobrej jakości kremów  z filtrem
 • Pamiętać o samokontroli i obserwacji znamion
 • Przynajmniej raz w roku zgłaszać się do gabinetu dermatologicznego na badanie dermoskopowe  –  przeważnie praktykowane jest to po wakacjach.

Ponieważ atypowa zmiana skórna wiąże się z ryzykiem rozwoju nowotworu wiele osób  usuwa znamię. Oczywiście taką decyzje podejmuje lekarz po dokładnym zbadaniu zmiany,   również on wybiera najlepszą metodę. Przeważnie usuwa się pieprzyki szczególnie narażone na podrażnienia ( np. podczas kontaktu z bielizną ), wystawione na ciągłe działanie promieni słonecznych (twarz, dekolt) oraz wszystkie, których wygląd budzi jakiekolwiek wątpliwości lub są powodem dyskomfortu estetycznego pacjenta.

Chirurgiczne usunięcie znamienia barwnikowego  (pieprzyka)

Zabieg  wykonuje lekarz. Polega on na usunięciu pieprzyka skalpelem, w znieczuleniu miejscowym. Wycina się go z niewielkim marginesem zdrowej skóry. Wycięte tkanki oddaje się  do badania histopatologicznego  w celu wykluczenia złośliwych zmian nowotworowych. Po usunięciu szwów zostaje niewielka blizna, którą za jakiś czas można skorygować  laserem Redukcja blizn w gabinecie kosmetycznym

Laserowa metoda usuwania pieprzyków

Stosowana w przypadkach, gdy zmiana znajduje się w miejscu trudno dostępnym dla skalpela. Poza tym jest  metodą często wybieraną ze względu na brak  potrzeby szycia rany w wyniku czego  nie pozostaje blizna. Zabieg laserowy odbywa się w znieczuleniu miejscowym, ewentualnie bez znieczulenia, gdyż jest  prawie bezbolesny. Trwa około 20 – 30 minut i pozostawia po sobie niewielki strupek, który zagoi się bez śladu. Podczas tego zabiegu nie dochodzi do krwawienia, jest minimalne zagrożenie infekcją.

Jak dbać o znamiona skórne i chronić je przed słońcem?

Dla własnego bezpieczeństwa należy zwracać uwagę na  pieprzyki i znamiona, obserwować je  i starać się  ograniczać powstawanie nowych. Największy wpływ na powstawanie zmian  ma promieniowanie ultrafioletowe (UV) i to przed nim powinniśmy chronić skórę najbardziej.

Jak postępować, aby zabezpieczyć już istniejące znamiona?

 • Unikać intensywnego opalania lub korzystać z kąpieli słonecznych w godzinach,  gdy  słońce  słabiej działa na naszą skórę. Nie dopuszczać do poparzeń słonecznych.
 • Stosować kremy z wysokim filtrem 30+,  a w przypadku bardziej agresywnych promieni słonecznych SPF  50.
 • Zrezygnować z wizyt w solarium.
 • Można stosować tzw. punktową ochronę, czyli zaklejanie pieprzyków  plastrem lub używanie kremów ochronnych tylko na zmianę skórną .  Do tego celu przeznaczone są specjalistyczne kremy – blokery i wygodne w użyciu sztyfty.

Istnieją domowe sposoby na pozbycie się pieprzyków lub rozjaśnianie zmian barwnikowych, jednak zdecydowanie bezpieczniej jest udać się do renomowanego salonu kosmetycznego i tam zasięgnąć porady w kwestii prawidłowego postępowania ze zmianami skórnymi.

Usuwanie przebarwień laserem W salonie JetSet SPA Beauty  zabiegi z wykorzystaniem najnowszych technologii wykonywane są przez wykwalifikowanych  specjalistów z doświadczeniem.

Warto pamiętać, że opalanie ma duży wpływ na kondycję i wygląd skóry – przyspiesza jej starzenie oraz powoduje zmniejszenie jędrności i zmarszczki. Dlatego należy zachować umiar w korzystaniu z kąpieli słonecznych  i cieszyć się zdrową, ładną  skórą lekko muśniętą przez słońce.

 

Dodaj komentarz

Zadzwoń do nas

+48 22 468 08 08

Umów się na wizytę

rezerwacja@jetsetclinic.pl

UMÓW KONSULTACJĘ LUB WIZYTĘ

Wypełnij formularz, a my szybko oddzwonimy do Ciebie!

Możesz też zadzwonić +48 22 468 08 08 lub napisać do nas rezerwacja@jetsetclinic.pl